Přejít k hlavnímu obsahu
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Zábava

Hana Hegerová by oslavila 90. narozeniny! Jaký byl život první dámy českého šansonu?

Info ikona
Hana Hegerová

Zpěvačka Hana Hegerová sice už devadesát svíček na narozeninovém dortu nesfoukne, avšak její hity můžeme s jistotou označit za nesmrtelné!

Promotion

Levandulová, Potměšilý host, Čerešně nebo Je suis seul ce soir. To je jenom zlomek hitů, které nazpívala Hana Hegerová. Legendární československá zpěvačka se narodila 20. října 1931 v Bratislavě v rodině bankovního ředitele. Po absolvování gymnázia se kvůli svému třídnímu původu nedostala na vysokou školu, a tak začala pracovat v komárenských strojírnách.

Poměrně záhy se Hana Hegerová zamilovala do divadla a absolvovala divadelní kurz při státní konzervatoři. Následně se stala členkou Divadla Petra Jilemnického v Žilině a na začátku šedesátých let prorazila v pražském divadle Rokoko a v Semaforu.

Zlomový okamžik v její kariéře přišel v roce 1967 a 1968, kdy Hana Hegerová hostovala v pařížské Olympii. „Piaf z Prahy,“ hlásala tehdy zahraniční média, která poukazovala na Haninu dokonalou interpretaci šansonů. Úspěch zažívala nejen za hranicemi republiky, ale také v tehdejším Československu.

Pravdou ale zůstává, že na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let prožila Hana Hegerová i nepříjemný pád. Haně Hegerové přišel honorář, který původně patřil Karlu Gottovi. Zpěvačka se ale domnívala, že jde o částku ze zahraničního vystoupení, a tak situaci nechala být. Bohužel, přišel rozsudek a kvůli této účetní chybě musela Hana Hegerová nastoupit do vězení. Zachránila ji nakonec její herecká kolegyně Jiřina Švorcová, která napsala dopis prezidentu Husákovi, a ten žádosti o milost vyhověl. 

Info ikona
Hana Hegerová

Říká se, že v nejlepším se má přestat! Tohle nepsané pravidlo zřejmě uctívala i Hana Hegerová, která se v roce 2011 rozhodla, že ukončí svou sólovou kariéru. I když se proslýchalo, že jí ke konci sólového vystupování a nahrávání desek přiměly zdravotní problémy, Hana tyto dohady ostře dementovala. Nakonec se ještě o šest let později podílela na zpracování písničky Modlitba pro Martu, která v roce 2017 vyšla na albu s názvem Protestsongy 1966–2017.

Legenda české hudební scény Hana Hegerová zemřela 23. března 2021 ve věku 89 let. 

Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion