Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Kde že se to natáčelo?

Sledujete film a říkáte si, to je ale krásné místo, tam by byla dovolená! A tak napjatě koukáte na titulky až do konce, v naději, že se dozvíte, kde se točilo. Často marně, filmaři se o svá zamilovaná místa neradi dělí. Pár jsme jich pro vás vypátrali.

Klára Mandausová | 14. 08. 2016
Hlavně v romantických filmech se to ‚ach‘ zákoutími jen hemží. Namátkou třeba takový asijský bungalov Julie Roberts z Jíst, meditovat, milovat, před pár lety jej doslova zavalili turisté toužící vidět, kde se film natáčel. Podobný osud potkal na čas třeba řecký ostrov, kde vznikal veleúspěšný muzikál Mamma Mia! nebo krajinu thajského ostrova, na kterém se před lety potuloval Leonardo DiCaprio ve filmu Pláž. Ale i Prahu, kterou si vybrali tvůrci pro Mission: Impossible. Momentálně jsou tyto lokace opět relativně klidné. Nic naplat, filmový průmysl chvátá a vyrábí stále nové a nové obdivované destinace. Vybrali jsme pro vás několik ‚filmových‘ míst, kde by se vám mohlo líbit.  
 
Léto s kovbojem
Malá Lečice, Bezdědice, Kamenický Šenov, Česko
Léto s kovbojem je důkazem toho, že nás filmaři malinko vodí za nos. Hlavní hrdinka Doubravka se sejde s kovbojem u malebného jezírka v Malé Lečici, která leží v údolí Kocáby v okrese Praze-západ, aby si za chvíli odběhla do chaty v Hradišťku a pak i na náves Bezdědic s rybníkem, do kterého ji později strčí zhrzená milenka. Všechny vsi leží v Brdech, ale pěšky by měla mezi nimi docela honičku. Romantika s kravami a kovbojem na pastvě byla vůbec z ruky, natáčelo se až v Kamenickém Šenově v severních Čechách. Všechna místa jsou ale skvělou inspirací pro výlet. 
 
Nebožtíci přejí lásce
Forio, ostrov Ischia, Itálie
Kostel Santa Maria del Soccorso, který se ve filmu objevil, Ischii když ne proslavil, tak určitě udělal známější. Jestli hledáte klid, evropskou exotiku a nevadí vám, že budete dovolenou trávit na původně sopečném ostrově kousek od Neapole a Vesuvu, vyrazte. Obzvlášť máte-li rádi rochnění v lázních. Díky vulkánu dřímajícímu pod ostrovem tu najdete přírodní sauny, horké písky a všelijaké teplé prameny. Dovolená tady je stejně povedená jako film, co se tu natáčel.
 
Mamma Mia!
ostrovy Skopelos a Skiatos, Řecko
Po roce 2008 se s nadsázkou doslova začaly kývat na moři. To pod tíhou všech, co chtěli vidět, kde že to Meryl Streep vyznávala Pierci Brosnanovi lásku. Turistů bylo tolik, že si dokonce sami na sebe začali na cestovatelských serverech stěžovat. To se nedá, takových čumilů! A že prý bílá kaplička Ahios Ioannis je tak mrňavá, že se do ní mohla Meryl sotva vejít. A vůbec nestojí v oáze klidu, nýbrž kousek od rušného parkoviště. Ale co bylo, bylo. Věci se vracejí k líné řecké pohodě. Vyzkoušejte. 
 
Želary
Múzeum kysuckej dediny, Vychylovka, Zázrivá, Slovensko
Hlavní hrdinové Joza a Eliška měli pohnutý osud, kulisy jim ale dělala krajina jako z pohádky, mimo jiné i skanzen Vychylovka v dolině Chmúra v obci Nová Bystrica, která je součástí chráněné krajinné oblasti Kysuce a krajina okolo vsi Zázrivá. Ideální místo, pokud chcete chodit a kochat se. 
 

 
Pýcha a předsudek
Groombridge, Chatsworth, Velká Británie
Před exteriéry filmové verze románu Jane Austen s Keirou Knightley v hlavní roli snadno, s odpuštěním, padnete na zadek. Pro skromný, ale drsně půvabný dům rodiny Bennetových si filmaři vybrali panské sídlo Groombridge ze 17. století. Ovšem dech vyrazil divákům zámek pana Darcyho, v románu zvaný Pemberley, jinak Chats-worth vévodů z Devonshiru, deset kilometrů severovýchodně od Bakewellu ležícího v anglickém Derbyshire na jihovýchod od Manchesteru. Jak uvedl server lideazeme.cz, Pýchu a předsudek tu připomíná novodobá busta Darcyho i socha zahalené vestálky z roku 1847 od Raf-faella Montiho. Díla patří do zámecké galerie soch, jež ve filmu také ‚hrála‘ . Jak server dodává, jeden z nejhezčích přírodních záběrů Pýchy a předsudku byl pořízen v lokalitě Stanage Edge, je to scéna, ve které Elizabeth stojí na rozeklaném skalisku a před očima má divokou, ale úchvatnou krajinu. Najdete ji uprostřed vřesovišť asi dvacet kilometrů severně od Chatsworthu. 
 
Pláž
souostroví Phi-Phi, Thajsko
Phi-Phi se stalo přes noc vysoce módní záležitostí. Aby ne, když tu pobýval takový sekáč jako Leonardo DiCaprio. Místy poněkud drsný film Pláž vystřelil Phi-Phi a zejména zátoku Ao Maya ostrova Ko Phi Phi Leh mezi nejžádanější světové turistické destinace. Místo, o kterém do roku 2000 věděli jen nadšenci, nezávislí cestovatelé a batůžkáři, se ocitlo na pomyslném červeném koberci a pravda, prochází se po něm dodnes. 
 
S tebou mě baví svět
Dolní Dvůr, Krkonoše, Karlova Studánka, Jeseníky, Česko
Jestli jste žili, podobně jako my, v domnění, že chalupa Apalucha leží v Beskydech, jste vedle jak ta jedle. Ona je totiž v Krkonoších. Hotel, kde zpívala maminka Gábina slavné Sladké mámení, je zase v Karlově Studánce v Jeseníkách – další filmařská rošťárna, z Krkonoš do Jeseníků by to bylo na běžkách nikoli pár hodin, ale dnů. Obě místa ovšem mají své velké kouzlo, nejen díky superoblíbenému filmu. 
 
Čokoláda
Flavigny-sur-Ozerain, Francie
Krásná Juliette Binoche rozvířila klid vesnice v Burgundsku, otevřela tu krámek s čokoládou a pořádně tím naštvala zdejší usedlé vesničany. Vášeň přepadla i uhrančivého Johnnyho Deppa, zkrátka bylo na co koukat a co s hlavními hrdiny filmu z roku 2000 prožívat. Filmaři si vybrali pro natáčení místo zařazené mezi nejkrásnější vesnice Francie, Flavigny-sur-Ozerain. S filmem ho navíc spojuje výrobna tradičních anýzových pastilek Anis de Flavigny. Kdo ví, třeba tu žije i někdo podobný sexy cestovateli, který sem ve filmu připluje na lodi. Rozhodně má Flavigny-sur-Ozerain tolik zajímavostí, že i kdyby si ve filmu nezahrálo, stojí za to se sem jet podívat třeba na klášter z 8. století s karolínskou kryptou sv. Regíny a gotický kostel Saint-Genest. 
 

Související články

Zábava
Úplněk 21. července 2024 podle čísel a hvězd: Nenechte se vyprovokovat a věnujte se svému tělu

Úplněk 21. července 2024 podle čísel a hvězd: Nenechte se vyprovokovat a věnujte se svému tělu

Zábava
Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky

Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky

Zábava
Už vás horko přestává bavit? Užijte si ochlazující dovolenou a vyrazte na coolcation

Už vás horko přestává bavit? Užijte si ochlazující dovolenou a vyrazte na coolcation

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne