Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Kulturní tip: Vyrazte na premiéru divadelní hry Stát jsem já

Info ikona

„Svět se nemusí zachraňovat, svět se musí bavit,“ říká jedna z postav hry.

V neznámé zemi byl svržen král. Nezemřel, ale stal se hračkou v rukou politiků, kteří chtějí národ bavit. Jeden už neví, kdy se ocitl v televizním studiu, kde pravda je skoro cokoliv, a kdy má v rukou takovou sílu, že může změnit dějiny. Nikdo ničemu nerozumí, ale všichni jdou pořád vpřed, protože – jak říká jedna z postav hry: „Svět se nemusí zachraňovat, svět se musí bavit.“ Divadelní hra z pera francouzského herce a dramatika Vincenta Macaigneho vás od první minuty vtáhne do děje a jen tak nepustí. „Text hry nás neustále nutí revidovat představy o tom, co je komedie. Umně totiž skrývá záhadný paradox – linka mezi tragédií a komedií je tak tenká, že stačí zvolit boty s trochu širší podrážkou a člověk snadno sklouzne na tu, nebo onu stranu. Hra je jakýmsi portrétem éry bohatství a zároveň frustrace,“ říká o hře dramaturgyně Marta Ljubková.

Stát jsem já
Zdroj: Petr Neubert

Režii si vzal na starost Jan Mikulášek, podle kterého Macaigne s lehkostí střídá žánry, odkazy na mýty a legendy suverénně kombinuje s popkulturními citacemi. „Vysmívá se populismu, lidské hlouposti a naivitě, víře v pokrok. Naznačuje obrovské mezigenerační napětí v dnešní společnosti a zároveň ukazuje, jak moc deformuje charakter. Jádrem Macaignovy kritiky je svět, jehož jedinou funkcí se stala zábavnost. A tuto kritiku přitom zprostředkuje rovněž velmi zábavně,“ dodává režisér.

Stát jsem já
Zdroj: Petr Neubert

Samotnou třešničkou na dortu je hvězdné obsazení. Ve hře se můžete těšit na Pavla Baťka, Roberta Mikluše, Zuzanu Stivínovou, Petra Vančuru, Davida Matáska nebo Annu Fialovou. Premiéra hry Stát jsem já se uskuteční 12. a 13. března ve Stavovském divadle.