Přejít k hlavnímu obsahu
Zábava

Kulturní tip: Výstava obrazů k narozeninám umělce Michaela Rittsteina

Český malíř a emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění, Michael Rittstein, oslavil v září letošního roku 70. narozeniny. A právě v jejich duchu se nese i výstava „Ve vlnách“ v Jízdárně Pražského hradu.

Na výstavě je možné zhlédnout přes sedmdesát obrazů v rozsáhlé expozici napříč jednotlivými obdobími autorovy tvorby. Zahrnuje též velkou kolekci kreseb z posledního půlstoletí. Kochat se díly Michaela Rittsteina můžete až do 5. ledna.

Sbírka Michaela Rittsteina představuje průřez jeho malířskou a kreslířskou tvorbou od roku 1974 až do současnosti. „V osmdesátých letech jsem zpracovával téma 'lokální historky', dá se říci, že to bylo pro mé tehdejší obrazy typické. Samozřejmě jsem se ale nechtěl tímto tématem zabývat donekonečna. Oblastí mého zájmu se tedy staly také krajina, zvířata a v poslední době se zabývám tematikou z cest do exotických zemí. A právě všechny tyto vlny mé tvorby jsou na výstavě představeny.“ Návštěvníci zde najdou zhruba třetinu nových děl, práce na posledním obrazu zabrala umělci celé léto. „Jedná se o dílo o velikosti 5 x 8 metrů, které vznikalo v myčce traktorů v Brnířově, jelikož byl můj ateliér pro takový obraz příliš malý,“ doplňuje Michael Rittstein.

Michael Rittstein při zahájení výstavy
Michael Rittstein při zahájení výstavy

Zdroji umělcovy inspirace jsou prostředí hromadné dopravy, koupališť, venkovských hospod i lidských příbytků. „Do jeho děl vstupují klid venkova i atmosféra pulzující metropole. Jeho expresivní malířské záznamy vyhrocené groteskní nadsázkou až na hranici absurdity v sobě skrývají postřehy o komplikovanosti mezilidských vztahů. Tři největší obrazy na chystané výstavě byly inspirovány jeho cestami po Indii a Mexiku. Nejrozměrnější obraz Zalomená kukuřice byl dokončen pouze několik týdnů před samotnou výstavou,“ uvádí k výstavě její kurátor Petr Mach.