Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Otestujte si své znalosti českého jazyka

Info ikona
Univerzita

Vraťte se zpátky do školních škamen a zjistěte, zda jste během hodin českého jazyka dávali pozor. Tentokrát jsme si pro vás připravili kvíz, který až nápadně připomíná školní diktát. Vysloužíte si jedničku s hvězdičkou, nebo na vás bude čekat pětka?

Pro někoho oblíbený předmět, pro druhého trápení plné výjimek a chytáků. Ať už jste k hodinám českého jazyka přistupovali jakkoliv, v jednom se pravděpodobně shodneme – znát pravidla pravopisu je standard, bez kterého se dospělý člověk neobejde. Přesto platí, že některá slova od dob diktátů nepoužíváme, a tudíž můžeme zapomenout i na jejich správný tvar. Pojďte si proto v našem kvízu otestovat, zda ovládáte češtinu levou zadní.

Cesta za lepší češtinou

Pokud chcete svůj Instagram obohatit o výukovou složku, pak neváhejte a sledujte profil Červená propiska. Dvě korektorky Karla a Sabina vám budou servírovat češtinářské špeky a vy se nepřestanete divit, co všechno vám při hodně českého jazyka zapomněly učitelky říci. Na tomto profilunavíc sdílí své tipy na knížky, a to nejen z jazykovědné literatury. Pozadu samozřejmě nezůstává ani Facebook, na kterém taktéž naleznete mnoho užitečných stránek plných češtinářských záludností. Například stránka Milujeme češtinu se zaměřuje jak na češtinářské chytáky, tak i na praktické ukázky toho, kdy někdo nerespektoval pravidla českého pravopisu. Obdobná je stránka Češtinářské špeky, na které se navíc můžete dozvědět i zajímavé informace o vzniku určitých slov a jejich vývoji do současnosti. To vše hezky přehledně a stručně.

Mohlo by se vám líbit

Největším pomocníkem při zlepšování českého jazyka vám budou knihy. Nejen klasická beletrie, díky které si obohatíte slovní zásobu, ale především knížky, které se zaměřují na náš rodný jazyk. Pomocnou ruku vám například podá knížka s příznačným názvem Jsme v češtině doma?Do této knižní příručky byly zařazeny především ty jevy, na které se často ptali tazatelé v internetové jazykové poradně. Najdete zde obecná poučení o českém jazyce, zejména o pravopisu, tvarosloví a některých syntaktických jevech. Na rozdíl od současných Pravidel českého pravopisu a mluvnic jsou některé výklady v příručce podrobnější a ucelenější. Určitě jde o skvělou knihu, díky které se češtině podíváte na zoubek.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku