Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Vyznáte se v zastaralých slovech?

Dnes se jedná především o slova, která slyšíte v pohádkách, nebo se s nimi setkáte v literatuře z minulých století. Zjistěte, jak ovládáte archaismy, v našem fortelném kvízu.

Tereza Čaladi | 3. 03. 2023

Jazyk je jako živý organismus, který se neustále vyvíjí. Praktikují ho totiž lidé, kteří mluví každý den a jejichž řeč se mění dle daného století, ale i dle generací. V dnešní době se používá výrazně více anglicismů než v minulosti. A to nejen v odborných termínech pracujících, ale například i mezi puberťáky.

Takto vznikají i neologismy, neboli slova, která jsou v jazyce nově vytvořená, jelikož si to situace žádá. Tedy například z toho důvodu, že vznikly nové věci, koncepty či skutečnosti. Může se jednat ale i o nová slova pro staré věci. Dnes vznikají hlavně v souvislosti s rozvojem moderních technologií, vědy a techniky. Mohou ale vznikat i z toho důvodu, aby ozvláštnily jazyk, což lze vztáhnout na výše zmíněný jazyk dětí v pubertě.

Mohlo by se vám líbit

Po stopách hollywoodských filmů, které se natáčely v České republice

Stalo se vám někdy, že jste se zaujetím sledovali zahraniční snímek a vtom na vás vykouklo povědomé město nebo kulturní památka? České republice se po právu přezdívá „ráj zahraničních filmařů“ a my vám přinášíme nejznámější filmové lokace v Česku, které se objevily v hollywoodských snímcích.
marianne.cz

Jaká slova dnes považujeme za zastaralá?

Mluva před pár stoletími tak vypadala úplně jinak než ta dnešní. Slova, která se hojně využívala v minulosti, dělíme přitom na dvě skupiny: archaismy a historismy.

Archaismy jsou slova zastaralá, která ustupují do pozadí a nahrazují je nové, více používané, výrazy. Běžně to nastává, když se stane neologismus velmi populárním a původní slovo je vytlačeno do pozadí, až se přestane používat. Příkladem může být slovo bicykl, namísto nějž se dnes používá kolo.

Objevují se tak především v psaném jazyce – v literatuře ze starší doby nebo v knihách, jejichž děj se odehrává v minulosti. Vedle toho je stále používají někteří starší lidé a často se používají v projevech, když dotyčný chce, aby jeho vyjádření znělo trochu více vznešeně. A dnes je můžete zaznamenat i v pohádkách.

Za archaismy jsou považována přitom nejen konkrétní slova, ale i tvary některých slov. V minulosti se používaly například často infinitivy s koncovkou -ti. Tedy namísto být – býti, mít – míti, jít – jíti. A někdy se to týká i starších variant pravopisu – dříve se používalo například gymnasium, dnes gymnázium. Stejně tak sem lze ale zařadit i gramatický úkazpřechodníky, neboli tvar slovesa vyjadřující současně probíhající nebo navazující děj. Od slova chtít jím je například chtíce. V neposlední řadě se to může týkat i fonetických a fonologických jevů.

Historismy jsou také slova zastaralá, ale taková, která se používají ještě méně, jelikož označují věci, které už neexistují. Běžně se s nimi tak setkáte v muzeích, učebnicích dějepisu či historické literatuře. Týká se to například označení společenských rolí a povolání lidí – leník, názvů peněz – groš nebo středověkých zbraní – řemdih. Tyto předměty tak nemají žádný novější název, protože se přestaly používat a přestalo se o nich mluvit.

Hranice mezi archaismy a historismy je tak tenká. Řekli jsme si ovšem, že se podíváme spíše na ty výrazy, které jsou zastaralé, ale stále existují. Pokud chcete zjistit, zda se v nich vyznáte, otevřete si náš kvíz.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Jak dobře dnes ovládáte vyjmenovaná slova?

Jistě si pamatujete, že jste se na prvním stupni na základní škole učili vyjmenovaná slova a uměli je vyjmenovat pomalu i odzadu. Zvládli byste to ale i dnes? Jak dobře si je pamatujete? To si můžete otestovat v našem kvízu.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Krása
Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Dobrý nápad
Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky