Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Piknik pod širým nebem: jak a kde vznikl, a co je na něm tak úžasného?

Info ikona
Unsplash

Piknik, to je zkrátka nejromantičtější způsob konzumace jídla v přírodě. A nemusí to být přímo hustý les nebo rozlehlá louka daleko za městy. Stačí si vyjít jen do parku, parčíku, anebo za dům. Kdo vůbec vytvořil piknik jako součást kultury stolování? A proč se mu nebránit?

Promotion | 28. 06. 2022

Kde se vzalo slovo „piknik“ 

Původ výrazu piknik pochází z Francie, jeho vytvoření sahá cirka do první poloviny 18. století. Tady šlo zejména o příjemné vyplnění pauzy během lovu, kterého se účastnila samozřejmě jen šlechta. Později bylo zpřístupněno piknikování veřejnosti, běžným masám, které si mohly přijít udělat příjemnou hodinku v otevřených královských parcích. Jistě vás napadá, že k tomuto kroku ve Francii přistoupili po Velké francouzské revoluci v roce 1789.

Francouzské slovo pique-nique je poprvé v písemné formě zaznamenáno (a do dnešních dnů zachováno) v roce 1692. Skládá se z výrazů pro napíchnutí (piquer) a drobnost (nique). V době, kdy tento výraz vznikl, se ale používal spíš pro skupinku lidí, kteří šli na jídlo do hospody. Ale k pití si přinesli vlastní víno. 

Slovo „piknik“ má i anglickou a švédskou stranu původu

Na slovo piknik, resp. jeho autorství, si často kladou nároky i v Anglii nebo ve Švédsku. Písemné zmínky o „picnic“, který často pořádala královna Viktorie coby výlet do přírody spojený s konzumací dobrot, je ale doložitelný v písemné podobě až z roku 1748. A pak tu máme ještě jednu brzkou zmínku o pikniku -  v roce 1738. Ta byla nalezena ve švédském textu. Skutečný původ tohoto slova proto asi už nikdo neodhalí. 

A vznik pikniku jako samotného způsobu stravování? Velmi dávno... 

Lidé vždy jídávali venku, když k tomu měli dobré podmínky (nebyli ohrožováni zvěří či nepřáteli). Záznamy o hodování pod širým nebem máme třeba již z dob starého Říma (ti mu říkali prandium) i Řecka (tady se mi zase říkalo eranos), ale našly se i v dokumentech starých říší, kde již používali písmo. Není proto nepravděpodobné, že piknikování je staré jako lidstvo samo. Jde o přirozený způsob stolování, který zkrátka máme zakódovaný v genech. Rozhodně nejde o novodobý „výmysl“. 

Piknikový koš a prostírání? Za ně vděčíme Anglii

Piknikový koš s prostíráním, nádobím, jídlem a pitím? To je britský vynález z 19. století. A není divu, že se udržel až do současnosti! Do koše pohodlně naskládáme vše, co potřebujeme - a přitom je koš stabilním zavazadlem jak do auta, tak i na kolo. 

My jsme piknikové koše v podstatě jen vylepšili o chladicí vrstvu tak, aby byl piknik ještě dokonalejší. I proto je už nějaký čas součástí každé piknikové sady i chladicí taška různých velikostí a tvarů, nebo koš s izolační vrstvou. Každoročně je můžeme najít spolu s další jarní nabídkou obchodu Tchibo. A možná se budete divit - i tyto piknikové potřeby jdou s módou.

No a deka nebo prostírání? Ani tady se už od 19. století nic nezměnilo. Díky prostírání se nám nepoztrácejí příbory a ani další drobnosti, které k pikniku potřebujeme. O větším pohodlí při sezení v trávě na dece (než bez deky) není nutno ani psát.  

Co si připravit na piknik?

Co si vzít s sebou, když připravujete piknik? Na tuhle otázku vám odpoví každý úplně jinak. Všichni jistě zmíní dobré pití (i nealko), dobré jídlo a nějaký dezert k tomu. Co si představíte pod těmito pojmy, už je samozřejmě na vás. My jsme vám připravili piknikové inspirace, které jsme našli a které si jistě budete chtít okamžitě vyzkoušet!