Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Spřádáte plány na víkend? Vyrazte do autokina

Je libo randez-vous po vzoru amerického bijáku?

Světlo světa spatřilo před 83 lety. Od té doby zaznamenalo mnoho vrcholů i pádů. A když už si lidé mysleli, že patří do kinového důchodu, přišel koronavirus, díky kterému nabralo druhý dech. Řeč je o autokinu, americkému fenoménu 50. let, které v posledních měsících ožívá nejen za našimi hranicemi. 

Ryze americká zábava
Když v roce 1933 Richard Hollingshead založil první autokino v New Jersey, možná ani netušil, jaký boom způsobí. Velké plátno, 400 parkovacích míst a potemnělá atmosféra noci vytvořila jedinečnou chemii, která voněla nejen autům, ale i řidičům. Autokina po celých státech přibývala a s nimi bohužel narůstaly i nároky návštěvníků. Zatímco v padesátých letech si Američané autokina užívali se vší parádou, v letech šedesátých už "frfňali" nad myšlenkou opustit dům kvůli filmové projekci. "Proč? Vždyť se na film můžu podívat v televizi," znělo jim hlavou. A tak autokina zavírala a jejich sláva se pomalu vytrácela. Možná by autokina doopravdy odešla do kinového nebe, kdyby na začátku roku nepřišel koronavirus a s ním i mnoho vládních opatřeních, včetně uzavření klasických kinosálů. 

Autokino

Reinkarnace v době koronavirové
Uzavřená kina, nulové společenské vyžití i zavřená sportoviště. Nejen to způsobilo, že fanoušci kultury hledali způsob, jak si legálně užít zábavu. Netrvalo dlouho a vzpomněli si na staré dobré autokino. První autokino během pandemie vyrostlo na konci dubna u pražského letiště, o pár dnů později se autokino vyklubalo i na Nákladovém nádraží Žižkov a pozadu nezůstala ani města jako Liberec, Karlovy Vary nebo Příbram. 

Autokina se samozřejmě musela přizpůsobit aktuální situaci. Platba za lístek probíhá online, personál má roušky a veřejné toalety v areálu autokin neexistují. Ani to ale milovníky filmů neodradí a na projekce jezdí v hojném počtu. Důkazem jsou čísla Unie filmových distributorů - například minulý víkend "vidělo" snímek Tenkrát v Hollywoodu 250 automobilů, na Ženy v běhu přijelo 287 aut a na dokument V síti zaparkovalo v autokině přes 700 vozů. 

Autokino

Kam do autokina?
Pokud jste se rozhodli, že si víkend zpestříte touto retro záležitostí, pak směle do toho. Obyvatelé Prahy a přilehlých měst mohou navštívit třeba Mercedes-Benz Arenu - Autokino pod hvězdou, které vzniklo v areálu PVA EXPO Praha Letňany. U LED obrazovky o rozměrech 16x9 m je připraveno parkování až pro 120 aut, čímž se kino stalo tím největším autokinem v České republice. Vstupné je možné zakoupit pouze online, a to prostřednictvím oficiálních stránek. Lidé z Karlových Varů a okolí zase mají poslední šanci navštívit Karlovarské autokino na letišti, které bude promítat pouze do 18. května. Cena vstupného je 100 Kč a v pondělí si navíc můžete vychutnat snímek Spider-Man: Daleko od domova zcela zdarma. Autokino naleznete i na Výstavišti Brno, kde o tomto víkendu budou promítat film Joker a dokument V síti.

Fungujících autokin je v České republice ještě mnohem více, a tak stačí, když si na internetu vyhledáte to, které je vaší domovině nejblíže. 

ČTĚTE TAKÉ: 10 herců, kteří museli kvůli rolím podstoupit razantní změny

Titulka

MARIANNE AŽ DO SCHRÁNKY S POŠTOVNÝM ZDARMA

Časopis Marianne si nyní můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.

Související články

Zábava
Kvíz: Představitel Harryho Pottera Daniel Radcliffe slaví narozeniny. Jak dobře znáte postavu mladého čaroděje?

Kvíz: Představitel Harryho Pottera Daniel Radcliffe slaví narozeniny. Jak dobře znáte postavu mladého čaroděje?

Zábava
Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Zábava
Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch

Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch

Zábava
Úplněk 21. července 2024 podle čísel a hvězd: Nenechte se vyprovokovat a věnujte se svému tělu

Úplněk 21. července 2024 podle čísel a hvězd: Nenechte se vyprovokovat a věnujte se svému tělu