Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Zpětná vazba: Naučte se ji dávat i přijímat

Info ikona
Zpětná vazba

Zpětná vazba by měla být součástí zdravé komunikace. Málokdo však umí zpětnou vazbu dávat, ale také přijímat. Mnoho lidí ji totiž často zaměňuje za kritiku nebo negativní komentáře. Jak dávat feedback efektivně nejen v zaměstnání?

Veronika Lechnerová | 14. 04. 2022

Co to vlastně je zpětná vazba

V prvé řadě zpětná vazba není kritika. Úkolem zpětné vazby je poskytnout informace, aniž by přinášela hodnocení či kritiku. Dalo by se říct, že se jedná o popis dané činnosti nebo stavu. A především zpětná vazba by měla být maximálně objektivní a bez emocí.

V praxi to pak může vypadat tak, že místo toho, abyste někomu řekli, co dělá dobře nebo špatně, popíšete to, jak práci dělá. Zároveň můžete zpětnou vazbu doplnit o povzbuzení anebo třeba otázky zaměřené na to, co by druhá strana chtěla zlepšit, udělat jinak nebo naopak, co má pocit, že se jí nejvíce povedlo. 

Mohlo by se vám líbit

Jak dávat zpětnou vazbu

Pokud je dávání zpětné vazby součástí vaší práce, zaměřte se především na to, abyste zachovali maximální objektivitu. Je jasné, že subjektivnímu hodnocení se člověk zkrátka neubrání, nicméně se zkuste vždy na problematiku podívat očima druhého, nikoliv vlastní optikou.

Pro zpětnou vazbu si najděte ideální moment, nebo ji naplánujte do kalendáře. Dávejte ji v maximálním soukromí a pokuste se vytvořit bezpečné prostředí, ve kterém se s protistranou můžete pobavit i o jeho úhlu pohledu na věc.

Zpětná vazba má vést především k lepším výkonům. Má motivovat vaše kolegy, zaměstnance, ale můžete ji také využívat v domácím prostředí. Zkrátka a dobře zpětná vazba má široké uplatnění, a pokud s ní umíte zacházet, zkvalitníte díky ní nejen pracovní výkony ostatních, ale i komunikaci a důvěru, která v týmu či doma panuje.

TIP: Napjaté atmosféře se vyhněte obloukem. Chcete-li dát zpětnou vazbu a cítíte, že pro to zrovna dnes nejsou vhodné podmínky, raději to odložte. Zbytečně byste se mohli setkat s nepochopením druhé strany.

Info ikona
Feedback

Přijímání zpětné vazby

Zpětná vazba není pouze o člověku, který ji vysílá, ale je především o příjemci. To, jestli feedback padne na úrodnou půdu, záleží na tom, do jaké míry ho akceptuje druhá strana. Během přijímání zpětné vazby se snažte být co nejvíce otevření a případně se doptávejte na konkrétní body, které vás zajímají.

Nebojte se parafrázovat, berte si tipy a rady k srdci a pokud budete mít pocit, že se na vás valí spíš kritika a negativní komentáře, zkuste se asertivně ozvat.

Zdroj: autorský článek

Mohlo by se vám líbit