Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Superpotraviny pro vaše tělo i mysl, které to jsou?

Info ikona
superpotravina

Pojem superpotravina už jste pravděpodobně někdy slyšeli. Co ale termín superpotravina konkrétně znamená a jaké potraviny označuje? V článku se objasníme a uvedeme hned několik příkladů superpotravin, které ve vašem zdravém jídelníčku nesmí chybět.

Promotion | 9. 08. 2022

Co jsou to superpotraviny a jaké mají účinky?

Pojem superpotravina není oficiálním označením, které by bylo definováno určitou normou či legislativní úpravou. Obecně jsou ale jako superpotraviny označovány ty potraviny, které mají unikátní složení a obsahují vysoké množství pro naše tělo prospěšných látek.

Důležité je ale zmínit, že superpotraviny vždy pocházejí z přírodních zdrojů. Nejde tedy například o multivitaminy a jiné doplňky stravy, které rovněž z principu živinami doslova překypují. Superpotravina ale poskytuje tyto živiny v přírodním balení, což je vždy cesta, kterou byste se měli primárně vydat, pokud vám jde o zdravý životní styl.

O superpotravinách jste pravděpodobně slyšeli v souvislosti s nějakým exotickým ovocem či jinými u nás spíše málo rozšířenými plody. Takové potraviny necháme dnes stranou a ukážeme si, že jako superpotraviny lze označit i suroviny, které jsou zcela běžně dostupné.

Oříšky

Oříšky – nejen ty lískové – jsou příkladem zdánlivě běžné potraviny. U části populace proto oříšky stojí tak trochu na okraji zájmu. Přitom bychom měli konzumovat přibližně hrst mixu různých ořechů každý den! Oříšky jsou totiž zdrojem vitaminů a minerálů. V malém a chutném balení můžete přijmout až celou doporučenou denní dávku mnoha mikronutrientů.

Lesní ovoce

Také lesní ovoce – jahody, bylinky, maliny, ostružiny a další – jsou superpotravinou, kterou si přitom můžete sami vypěstovat nebo nasbírat v lese. Lesní ovoce je vyhlášeným antioxidantem. Kdo by přitom neměl čerstvé lesní ovoce rád? A tak zejména během sezóny snězte, co se do vás vejde.

Banány

Banány jsou jednou z vůbec prvních potravin, která byla označena za superpotravinu. Dnes nás vůbec nenapadne banán takto označovat, na regálech jej vídáme zcela běžně. Také banán je ale plný vitaminů a minerálů, které naše tělo potřebuje pravidelně přijímat. Kromě toho obsahuje spoustu sacharidů. A je proto oblíben i mezi profesionálními sportovci, kteří z něj během přestávky rychle získají potřebnou energii, aniž by je následně dlouho tížil v žaludku.

Brokolice

Superpotraviny rozhodně nejsou jen o ovoci, jak ostatně dokázal hned první příklad v tomto článku. Ani u oříšku ale nezůstaneme. Také mezi zeleninou totiž naleznete spoustu unikátních plodů, u kterých uděláte jen dobře, pokud je do svého jídelníčku zařadíte.

Zatímco v případě ovoce všem superpotravina zachutná, u zeleniny tomu tak již být nemusí. Mezi ty nejzdravější totiž patří plody, které ne každému chutnají. Typickým příkladem je brokolice, která má vysoký obsah vitaminů a minerálů a pomůže vám s detoxikací organismu. Zelenina je obecně základním stavebním kamenem i pro redukci váhy, proto pokud si budete sestavovat například vlastní domácí keto jídelníček, rozhodně by tam brokolice, ale i ostatní zelenina neměla chybět.