Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Zvažujete facelift nebo jiný kosmetický zákrok? Tady jsou 3 užitečné rady

Info ikona
Kosmetické ošetření

Protože dlouhé pandemické dny jsou pro každou z nás (nejen) psychicky náročnější, může nám připadat, že s ničím nejsme spokojené. Vzhled nevyjímaje. Rozhodnutí podstoupit kosmetický zákrok by vždy mělo vycházet z dlouhodobého a skutečně pečlivého uvážení. Můžeme si vážit svého těla a současně přemýšlet nad kosmetickým zákrokem. Tady jsou 3 důležité faktory, které se podle odborníků vyplatí zvážit.

1. Rozhodnutí z vlastní vůle 

Facelift je super pomocník k vyhlazení vrásek a odstranění přebytečné, povislé kůže. Důvody, které nás vedou k rozhodnutí podstoupit kosmetickou úpravu by měly naše a nikoho jiného. Podstupujeme-li zákrok na popud někoho dalšího, je třeba se nad celou situací znovu dobře zamyslet. „Dobrý plastický chirurg by měl během úvodní konzultace zjistit, co pacienta k zákroku vede a ujistit se, že má splnitelná očekávání. Změna vzhledu žádnou partnerskou krizi nevyřešila a řešení takového problému je proto třeba hledat jinde než na operačním sále,“ vysvětluje plastický chirurg MUDr. Karel Urban z kliniky Esthé, kterého jsme požádali o názor odborníka. 

2. Inspirace a zvážení všech okolností 

Zeptali jsme se odborníků na klinice Esthé jaké jsou nejfrekventovanější operace a proč. Patří mezi ně blefaroplastika, tedy operace víček, úprava prsou (zvětšení, modelace nebo i zmenšení), rhinoplastika, neboli operace nosu, liposukce a facelift. Všechny tyto výkony jsou invazivní (vyžadují chirurgický zákrok), je třeba po nich dodržovat tzv pooperační klid. Než se k některému zákroku skutečně rozhodneme, musíme proto počítat s tím, že se tělo bude několik týdnů zotavovat. 

Info ikona
plastika

MUDr. Urban nám objasnil, jak je to s klidovým režimem. „Klidový režim znamená období bez fyzické zátěže, náročné práce či společenských aktivit. U každého zákroku se doba trochu liší, u liposukce bude doba rekonvalescence o něco kratší, než řekněme u zvětšení prsů za pomoci implantátu. Na klidový režim navazuje fyzicky šetrný režim, který je důležitý hlavně pro lidi, kteří své tělo rádi zatěžují třeba při sportu. Tělo se stále hojí a nevystavovat ho přílišné zátěži se doporučuje přibližně šest týdnů po operaci.“  

3. Nic neuspěchat 

Podle odborníků je v praxi časté, že se klienti rozhodnou zkombinovat více zákroků najednou. „Některé výkony lze kombinovat, třeba menší – operace víček, s větším – operací prsů. Některé výkony mají dvojí efekt přímo integrovaný, jako zvětšení prsou vlastním tukem. Tuk nejdříve pacientce odsajeme a po jeho zpracování aplikujeme od oblasti prsů. Obecně lze ale říct, že každý zákrok je pro tělo zátěž a je proto lepší je neuspěchat a nechat tělo, ať se v klidu zahojí, než ho vystavíte skalpelu znova. Na klinice Esthé si zakládáme na tom, že upřednostňujeme zdraví pacientů před jejich mnohdy nedosažitelnými požadavky,“ uzavírá téma MUDr. Urban.