Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Den Země: Jak třídit v době koronavirové?

Info ikona

Víte, jak správně třídit roušky nebo krabičky od oběda?

Dvaadvacátý duben patří naší planetě. I když je Země už babičkou, stále má vitální mysl i fyzičku. A jako správná stařenka má i moudré přání. V letošním roce, více než kdy jindy, si přeje zdraví. Lámete si hlavu nad tím, jak jí tento nemalý dárek věnovat? Nebojte se, tento dar totiž nestojí tisíce dolarů, velké úsilí ani hodně času. Naopak je za hubičku a zvládne ho darovat každý. Recyklace totiž nikdy nebyla snazší…

Poslední data hovoří o tom, že v roce 2018 bylo v České republice 413 089 kontejnerů a sběrných nádob. V té době to lidé k nejbližšímu kontejneru měli zhruba 96 metrů, což vůbec není špatné. Dobrou zprávou ale je, že počet kontejnerů stále roste a vzdálenost se zkracuje. Všichni tedy tušíme, že důvody, proč netřídit, už neexistují.

Nové recyklační výzvy

Většina z nás asi ví, kam patří plastové lahve, nebo co udělat se starým diářem. Jenže s pandemií přišly i nové recyklační výzvy, které není jednoduché vyřešit. Kam patří rouška? Co dělat s plastovými rukavicemi? A kam vhodit krabičku od oběda? To jsou otázky, které v posledních dnech slýcháme od všech poctivých "třídičů". Pokud nechcete planetě přidělat další vrásky, měli byste na tyto otázky znát  odpověď.

Roušky: S rouškami je to poměrně složité, a to především z toho důvodu, že jsou potencionálně infekčním odpadem. Nejlépe tedy uděláte, když použité roušky vložíte do igelitového pytlíku, který pečlivě uzavřete, a vyhodíte do směsného odpadu. To platí i pro respirátory nebo doma ušité roušky.

Gumové rukavice: Do obchodu chodíme nejen s košíkem, ale také s rukavicemi. Pokud jsou vaším novým módním doplňkem gumové rukavice, pak je po použití opět vložte do igelitového pytlíku a vhoďte do směsného odpadu.

Krabičky od oběda: Do restaurací chodit nesmíme, a tak si oblíbenou dobrotu alespoň vyzvedneme ve výdejním okénku, případně objednáme až k domovním dveřím. Jenže po dobrém jídle zbude termoobal, se kterým si mnozí nevědí rady. V tomto případě je ale odpověď jednoznačná – obal patří do plastů.

Papírové kapesníky: Také s použitými papírovými kapesníky mnoho lidí tápe. Logicky patří do papíru, ale rozumově je jasné, že jde opět o nebezpečný odpad, který bychom měli vyhazovat do směsného odpadu.

Staré recyklační výzvy

Možná jste se sami setkali s tím, že jste dlouho přemýšleli, zda daný odpad patří do plastů, nebo třeba do směsného odpadu. Nebojte se, rozhodně nejste jediní. Existují totiž obaly a odpadky, se kterými si hlavu lámou i největší experti na ekologii.

Například obal od chipsů mnoho z nás vyhazuje do plastů, avšak všechny sáčky s nástřikem hliníku jsou netřiditelné. Stejně tak bychom měli myslet na to, že ruličky od toaletního papíru nepatří do papíru, neboť jde o papír v poslední fázi recyklace, který už nelze zrecyklovat. Zrecyklovat nelze ani účtenky z obchodu nebo pečící papír. A klasické víčko od jogurtu jednoznačně patří do kontejneru na kovy.  

ČTĚTE TAKÉ: 4 způsoby, jak využít prázdné obaly od kosmetiky

tITULA

MARIANNE AŽ DO SCHRÁNKY S POŠTOVNÝM ZDARMA

Pokud to není nezbytně nutné, nevycházejte v současné době ze svých domovů - a to ani pro nové číslo Marianne. Časopis Marianne si totiž můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.