Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Dítě roku 2020? Seznamte se s patnáctiletou vědkyní, která se nebojí technologií

Info ikona
Gitanjali Rao

Co dělají patnáctileté děti? Některé chodí za školu, jiné prožívají první lásky nebo celé dny hrají počítačové hry. A pak jsou tu také děti, které ve volném čase vymýšlí nové aplikace a technologie, které mohou pomoci světu i jednotlivcům. To je případ i patnáctileté Gitanjali Rao, kterou prestižní časopis TIME označil za Dítě roku 2020.

Ve dvanácti letech vytvořila aplikaci na detekování olova ve vodě, následně přišla s aplikací, která za pomoci umělé technologie dokáže uživatele internetu ochránit před kyberšikanou. Říkáte si, že řeč je o vědkyni ve středním věku? Ani omylem! Tyto úspěchy má na svém kontě teprve patnáctiletá Gitanjali Rao, která pochází z amerického Denveru v Coloradu. „Vždy jsem patřila k lidem, kteří chtějí ostatním vyčarovat úsměv na tváři. A brzy jsem začala přemýšlet o tom, jak vnést něco pozitivního do míst, kde žijeme. A pak, když jsem byla ve druhé nebo třetí třídě, jsem začala přemýšlet o tom, jak můžeme pomocí vědy a techniky vytvořit sociální změnu. Když mi bylo asi deset, řekla jsem rodičům, že bych chtěla zkoumat systém senzorů uhlíkových nanotrubic. Moje máma odpověděla jen: Cože?“ popisuje začátek své kariéry Gitanjali Rao v rozhovoru pro TIME.

Mohlo by se vám líbit

Jaké je slovo roku 2020? Oxfordský slovník překvapil svým (ne)výběrem

marianne.cz

Převratný nápad

První kontakt s opravdovou vědou zažila Gitanjali Rao už v devíti letech, kdy v televizi zahlédla reportáž o kontaminované vodě v michiganském městě Flint. V návaznosti na tuto zprávu hledala Gitanjali řešení, jak rychle odhalit částice olova ve vodě. Po dvou letech bádání přišla s přístrojem Thetis, který na základě senzorů uhlíkových nanotrubic dokáže poměrně rychle odhalit částice olova ve vodě. Přístroj navíc prostřednictvím bluetooth dokáže zjištěnou informaci poslat dál. „Olovo je hlavně škodlivé pro malé děti v mém věku. Může jim způsobit poruchu růstu a třeba i poškodit mozek. To já nechci zažít,“ uvedla v minulosti Gitanjali.

Info ikona
Gitanjali Rao

Konec kyberšikany?

Gitanjali Rao chce pomáhat na všech frontách, a tak mezi její poslední vynález patří aplikace Kindly, která funguje jako rozšíření pro vyhledávač Google Chrome. „Aplikace je schopna detekovat kyberšikanu v rané fázi, a to na základě technologie umělé inteligence. Začala jsem kódováním slov, která lze považovat za šikanu, a následně technologie vzala tato slova a identifikovala pojmy, které byly podobné. Pokud napíšete slovo nebo frázi, která bude vyhodnocena jako šikana, dá vám tato aplikace možnost, abyste slovo nebo větu před odesláním ještě změnili,“ vysvětluje mladá vědkyně a dodává, že cílem této aplikace není trestat, nýbrž poskytnout prostor na změnu myšlenky.

(Ne)obyčejné dětství

Mohlo by se zdát, že Gitanjali Rao tráví veškerý svůj volný čas v laboratoři. Opak je ale pravdou. „Ve skutečnosti trávím více času aktivitami, které dělají ostatní patnáctiletí teenageři. A teď v karanténě to platí dvojnásob. Momentálně často peču… a to je také věda,“ řekla s úsměvem Gitanjali ve video rozhovoru s Angelinou Jolie. Pravdou ale zůstává, že Gitanjali nezahálí a aktuálně jí na stole leží technologie, která pomůže odhalit závislost na opioidech v rané fázi. „Opravdu, opravdu mě zajímala genetika. To je to, co se mi líbí. A proto jsem se také rozhodla pracovat na této technologii,“ říká Gitanjali.

Mohlo by se vám líbit

Greta Thunbergová: Kdo je tato odvážná dívka?

marianne.cz