Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Ghosting mezi přáteli aneb Když vás vaši kamarádi z ničeho nic odstřihnou

Je celkem logické, že některá přátelství, zejména ta z dětství, nebudou trvat celý život – odstěhujete se, vydáte se každý jinou cestou, jednoduše si přestanete rozumět. To je takový ten přirozený vývoj. Ale co když vás někdo začne ignorovat potom, co se v dospělosti léta bavíte a patří do okruhu vašich nejbližších? Protože to se děje.

Tereza Čaladi | 9. 11. 2022

Na ghosting ve spojitosti s milostnými vztahy, či spíše randěním, jsou dnes lidé již zvyklí. Obvykle k němu dochází, když se například s někým seznámíte online, chvíli si píšete a najednou se vám ten druhý bez důvodu neozve, nebo vyrazíte na rande (možná i dvě) a pak už si zkrátka nikdy nenapíšete. Jednoduše se jedná o vymizení z něčího života a přerušení kontaktu bez jakéhokoliv důvodu. Jakoby se z něho stal duch (v angličtině ghost, z čehož vyplývá výraz ghosting). Děje se ovšem i mezi přáteli.

Tuto zkušenost popsala pro Daily Mail spisovatelka Jane Greenová, s níž se její nejlepší kamarádka přestala bavit, když spolu začaly pracovat na projektu a úplně jim to neklapalo, jak si představovaly: „Zjevně nebylo možné pokračovat ve spolupráci, ale obě jsme chtěly – alespoň jsme si to říkaly – zachovat přátelství, vrátit se do dob, kdy jsme k té druhé necítily nic jiného než zbožňování a úctu. Prosila jsem ji, abychom se sešly osobně s přesvědčením, že udobření zvládneme lépe. Odmítla. Poslala jsem jí mnoho zpráv ohledně toho, že mě mrzí, že naše spolupráce nevyšla, jak jsme chtěly. Také nic. Koupila jsem jí dárek, zajela k jejímu domu a pověsila jsem ho na kliku dveří s vědomím, že mě uvidí na bezpečnostní kameře. Nevyšla. Nikdy jsem o ní neslyšela.

Rozhodně se přitom nejedná o ojedinělý případ. Což potvrzuje i Deborah Taneen, která napsala knihu o přátelství (You‘re the Only One I Can Tell), kde zmiňuje, že odstávky a ghosting jsou v těchto vztazích zcela běžné.

Mohlo by se vám líbit

Křehké přátelství aneb Proč v dospělosti nemáme pouze jednu nejlepší kamarádku

Možná jste špatní z toho, že nemáte toho jednoho člověka, kterého můžete považovat za svého nejlepšího kamaráda či kamarádku. Ale to je po dvacítce zcela normální. Namísto toho stačí mít více blízkých přátel.
marianne.cz

Proč někdo vyghostuje dlouhodobého kamaráda?

Říkáte si, proč by někdo s někým jen tak přerušil kontakt bez vysvětlení? Z knihy Taneen vyplývá, že těmto lidem na jejich přátelích dlouhodoběji něco vadilo, něco je frustrovalo a poté se stalo něco, po čem si řekli, že už toho mají dost; další zmínili, že se vedle těchto lidí časem cítili neadekvátně; roli zde také hraje, že je těžké říct něco negativního na rovinu a v neposlední řadě vysvětlování otevírá konverzaci a naznačuje, že dotyční chtějí věci vyřešit, což tito lidé nechtěli.

koliv ti, co někoho vyghostují, mají své důvody, ta druhá strana je nezná a může ji to výrazně poznamenat. Nemají z přerušení přátelství žádný závěr, takže se ptají sami sebe, co udělali špatně, zpochybňují se a podrývají svou sebehodnotu a sebeúcu. „Ta nejednoznačnost, to je ta pravá dýka,“ řekla New York Times psycholožka Jennice Vilhauer.

Jak na zprávy bez odpovědí reagovat

Pokud o přátelství opravdu stojíte, zkuste za něj bojovat, zachránit jej a zjistit, co se stalo, proč se s vámi dotyčný přestal bavit. U některých se i obtížná konverzace vyplatí. Možná si ten člověk vzal něco, co jste mu řekli, osobně, aniž byste to tak mysleli.

Nicméně pokud na vás ani tak nebude reagovat, nechte to být. Uvědomte si, že chyba není ve vás, že možná ten člověk nestojí teď o žádný kontakt (což se podle knihy Taneen také stalo) a soustřeďte se na to, jak být nejlepší verze sebe samé/ho. Hlavně s přerušením kontaktu nespojujte svou hodnotu. (To platí pro všechny typy ghostingu.)

Mohlo by se vám líbit

Duch, který si pohrává s vašimi city! Víte, jak poznáte caspera?

Jedna krásná zpráva vedle druhé, lichotky i sladká slůvka. Tak vypadá chování tzv. caspera, člověka, který vás na sociálních sítích zahrnuje romantickým chováním. Jakmile ale přijde řeč na opravdové rande, zmizí tento člověk z virtuálního prostoru dříve, než řeknete caspering.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě