Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Greta Thunbergová: Kdo je tato odvážná dívka?

Info ikona

Zatímco její vrstevnice řeší módu, kosmetiku nebo kluky, ona houževnatě upozorňuje na problémy spojené se změnou klimatu.

Šestnáctiletá Greta Thunbergová je bezesporu výjimečnou osobností, která i v takto nízkém věku dokázala, že pokud člověk chce něco změnit, musí se umět ozvat. A tak se Greta ozvala! Během loňského června přestala chodit do školy a každý den až do parlamentních voleb protestovala před švédským parlamentem. Společnost jí dělaly školní učebnice a transparent Skolstrejk för klimatet (školní stávka pro klima). „Protestuju proti klimatické krizi, protože je to důležitý problém, a nikdo s tím nic nedělá, nic se neděje. Takže já musím udělat, co zmůžu. Všichni říkají, že Švédsko je příkladem, ale my příkladní nejsme,” řekla pro BBC. Zároveň dodala, že svým protestem chce přimět média, aby o problému začala více informovat. 

Možná ani sama Greta netušila, že její protestní akce vzbudí takto silnou reakci. Jméno Greta Thunbergová se začalo skloňovat ve všech pádech, a přirozeně se šestnáctiletá studentka musela vypořádat i s lavinou nenávistných slov a komentářů. Ani to ji nezastavilo a Greta ve svých protestech neústupně pokračovala. Za své názory, zajímavé myšlenky i životní příběh si v prosinci loňského roku vysloužila pozvání do polských Katovic, kde se konala klimatická konference OSN. Nabitý program pokračoval i v lednu, a to konkrétně na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Také tam se Greta obula do politiků a kritizovala jejich pasivitu v otázce klimatických změn.

I když by si dcera švédského herce a operní zpěvačky mohla žít jako v bavlnce, vzdala se cestování letadlem a stravuje se pouze veganskou formou. Její přístup k životu i ekologii okouzlil nejen další studenty, ale také tři norské zákonodárce, kteří ji nominovali na Nobelovu cenu míru za rok 2019. Ať už Greta cenu získá, nebo ne, jedno je jasné – už teď rozšířila povědomí o klimatických problémech a my ji za to děkujeme!

ČTĚTE TAKÉ: 5 ekologických předsevzetí: jak začít ze dne na den a bez nákladů?