Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

"Hned po zdraví chtějí lidé chránit své peníze," říká finanční poradkyně Petra Příchovská

Aktuální situace má negativní dopad na spoustu profesí a domácností, které přišly částečně nebo zcela o své příjmy. Každá pátá rodina nemá finanční rezervy ani na měsíc. Některé obory ale pandemie příliš nepoznamenala, příkladem je oblast financí. Ředitelka Petra Příchovská z Partners finanční skupiny popisuje, jaké lidi hledá společnost na volné pozice.

Promotion | 20. 04. 2020

Jak podle vás ovlivní opatření k zamezení šíření koronaviru finančně poradenský trh?

V byznysu zatím vnímám jen pozitiva. Zrychlily se procesy díky elektronizaci. Již čtrnáct dní řeším veškerá jednání on-line, vzdělání vedu také on-line. Ukazuje se, že nyní ani vzdálenost není překážkou. V důsledku všech opatření pomáháme klientům řešit jejich nelehké finanční situace. Hned po zdraví lidé chtějí chránit svůj majetek, chránit své peníze. Klienti mají potřebu i čas se s poradcem potkat. Kryjeme našim klientům záda a zároveň s nimi dlouhodobě pracujeme na cestě k jejich finanční nezávislosti. Tato myšlenka se nemění, naopak, o to více nabývá na hodnotě!

Pracujete tedy z domova?

Mění se způsob práce. Díky silnému zázemí a technologiím Partners můžeme pracovat plně on-line. Převažuje home office, jedeme naplno, klienti nás potřebují. Nemůžeme si dovolit teď vypustit. Člověk navíc dokáže být efektivnější. Je příjemné si mezi on-line schůzkami zacvičit, pochovat svou dceru Andrejku nebo vyndat nádobí z myčky.

Najdete na současné situaci něco pozitivního?

Lidé se teď tolik nevidí, ale mám pocit, že jsou si trochu více blíže. Z pohledu naší práce dnes tato situace přináší skvělé investiční příležitosti. Zejména propad akcií je třeba správně využít.

Jak se připravujete na dobu po koronaviru? Nebudete muset propouštět zaměstnance nebo naopak máte nové pracovní příležitosti?

S rostoucí poptávkou po službách posiluji tým v Českém Krumlově, v Českých Budějovicích a v Prachaticích, otevírám novou pobočku ve Strakonicích a v Rakovníku. Jsme firma, která umí dobře reagovat na změny. Historicky se ukázalo, že v dobách krize umíme růst. Dávám příležitost otevřít si vlastní pobočku. Kariérní příležitost je jak podnikatelská, tak zaměstnanecká. Mám velmi dobrou zkušenost s ženami manažerkami. Umí být velmi efektivní a mají tah na branku. Baví mne pracovat s mladými lidmi, vysokoškoláky, kteří jsou ochotni na sobě pracovat. Většina firem požaduje praxi a zkušenosti, já preferuji nepopsaný list papíru a ambice.

Také vy se můžete stát součástí Partners! Nastartujte novou kariéru ve financích na zaměstnaneckých i podnikatelských pozicích. Pošlete svůj životopis na [email protected] nebo navštivte webové stránky Partners v sekci Kariéra. Je čas na změnu: www.partners.cz.

Jak jste vlastně v tomto oboru začínala vy?

V této oblasti podnikám 13 let. V pátém ročníku na vysoké škole jsem dostala příležitost a důvěru otevřít historicky první kanceláře Partners na jihu Čech v Českém Krumlově. Myšlenka mne nadchla. Postupně jsem se začala v oboru financí vzdělávat a nabírat zkušenosti. A jelikož jsem chtěla službu zpřístupnit více lidem, otevřít pobočky v dalších městech, nabralo mé podnikání rychlý růst. Dnes mám firmu o 40 lidech s provizním obratem 40 miliónů Kč ročně.

Co vás podnikání naučilo?

Nebát se riskovat, pokud chcete dlouhodobě růst, musíte umět činnosti dobře delegovat a vychovávat si nástupce. Úplně nejvíce mne to poznamenalo v mém osobním životě. Pro mě je svoboda velmi důležitá a kdybych se po vysoké škole vydala cestou zaměstnání, tak bych ji nikdy neměla.

Myslíte si, že lidé po odeznění pandemie změní postoj ke svým financím? Např. začnou více šetřit, odkládat si více peněz z výplaty stranou apod.? 

Přála bych si to. Hlavní smysl finančního plánovaní je krok pro kroku k bohatnutí klientů. Tím, že si na peníze „šáhneme“ čím dál tím méně, se vytrácí dovednost hospodaření. Naše babičky uměly hospodařit dobře pomocí systému několika hrnečků. V této době se ukazuje, že finanční koučink poradcem je potřebný.

Zaznamenáváte v aktuální situaci nárůst poptávky po vašich službách?

Poptávka po službách je téměř stejná, jen potřeby se mění. Nyní řeší klienti více ochranu jejich příjmu a jak správně investovat své peníze.

Jak tedy lze více chránit příjmy a jak správně investovat?

Příjmy lze chránit dvěma způsoby a to finanční rezervou či správným pojištěním. Nastavení pojistného krytí a rezerv už je individuální. U investování je důležité správně nastavit časový horizont a diverzifikovat do více aktiv.

Co byste do budoucna poradila lidem, kteří teď přišli na to, že by bylo dobré mít nějakou finanční rezervu? Jak a kde mají začít s šetřením „na horší časy“?

Vyhledejte finančního poradce, který navrhne správné řešení právě pro vás.