Založení firmy není zrovna jednoduchý a nejrychlejší proces, ale s důkladnou přípravou se obejdete i bez pomoci právníka nebo jiného profesionála.
Zákládající dokument společnosti
Založit společnost lze zakladatelským právním jednáním. Dokument, na základě kterého se zakládá společnost, je buď prohlášení zakladatele o založení společnosti, které zákon označuje jako zakladatelskou listinu, anebo v případě, že společnost zakládá více osob, uzavřou mezi sebou zakladatelé smlouvu o založení společnosti. Zákonné označení zakladatelské smlouvy zní buď společenská smlouva nebo stanovy, a to podle toho, jakou společnost se rozhodnete založit.
Zakladatelské právní jednání musí obsahovat všechny náležitosti, které požaduje občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích. Zakládající dokument společnosti musí mít formu veřejné listiny, což znamená, že musí být sepsán notářem.
Ne všechny informace na internetu jsou pravdivé
V dnešní době platí, že si veškeré potřebné informace najdete z pohodlí domova během pár minut. To ale neznamená, že jsou všechny informace dostupné na internetu pravdivé a můžete jim bezmezně důvěřovat. Rozhodně se proto vyplatí vždy si veškeré získané informace ověřovat a nevěřit jedinému zdroji.
Proces zakládání společnosti není v tomto ohledu výjimkou. Pokud nechcete studovat příslušné zákony, existuje spousta článku popisující jednotlivé fáze založení společnosti včetně detailního postupu. Dávejte si ale pozor, z jakého zdroje čerpáte. Zpravidla platí, že čím známější a navštěvovanější stránka, tím spolehlivější budou informace.
U založení společnosti byste si kromě důvěryhodnosti stránky měli hlídat také datum publikace konkrétního článku. Zákony se mění i několikrát během jednoho roku, a proto si můžete být téměř jistí, že to, co platilo před pěti lety, už neplatí dnes. Vždy proto čerpejte informace z nejnovějších článků, máte tak větší jistotu, že informace budou aktuální.
Co dál po založení společnosti?
Pokud v rukou držíte zakladatelské právní jednání vyhotovené notářem, Vaše práce ještě není zcela u konce. Vyhotovením společenské smlouvy nebo zakladatelské listiny je sice společnost slovy zákona založena, ale pro to, aby vznikla, je třeba zápis v obchodním rejstříku. Návrh na zápis společnosti do obchodního rejstříku se podává k soudu, který poté zápis provede, ovšem jen za předpokladu, že návrh obsahuje všechny požadované náležitosti.
Pokud se Vám založení společnosti zdá složité a máte pocit, že tomu i po přečtení snad každého dostupného návodu pořád úplně nerozumíte, spoustu času i starostí Vám ušetří obránit se na profesionála a nechat si firmu založit právníkem nebo specializovanou společností.