Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak přežít karanténu v pohodě? Pište si deník

Máte za sebou několik dní v karanténě, dalších mnoho před vámi. V rámci zachování duševního zdraví pro vás máme tip, který pomůže přežít mezi čtyřmi stěnami. Pište si deník!

Klára Kotábová | 29. 03. 2020

Dnes vám možná denní rutina, tak odlišná od toho, jak jste žila před měsícem, připadá šílená. Ovšem s časovým odstupem se budete na celou situaci dívat zase úplně jinak. Jak vysvětluje vztahový kouč Milan Šmíd: „Mozek má jednu neuvěřitelnou funkci: Vytěsňuje to nepříjemné, pamatuje si, a sluncem zalije i to, co vám v daném okamžiku připadá k nepřežití. Dnes si stěžujete na všechna omezení, jednou na ně budete s láskou vzpomínat. Stejně jako muži vzpomínají na povinný základní vojenský výcvik, pamětníci na život za Druhé světové války. Proto, aby byly vaše vzpomínky na toto období jednou co nejvíc pravdivé, věnujte denně několik minut psaní rodinného, nebo svého osobního deníku. Své zážitky si zapisujte, budou pro vás mít nepředstavitelnou hodnotu.“

Odborníci z NASA se také shodují na tom, že jakmile v karanténě dodržujete pravidelné rituály, čímž psaní deníku může být, provádíte jakousi duševní hygienu, která vám pomůže udržet se v psychické kondici.

Co do deníku zapisovat?

Kromě toho, že je dobré zapisovat si nejen fakta, tedy co jste během dne vařila, jak dlouho jste byla venku, tedy záležitosti provozní, zkuste do deníku zapisovat také informace týkající se vás. Co vás potěšilo? Co naštvalo? S kým jste se spojila telefonicky a co se dozvěděla? Odkud jste čerpala inspiraci pro přípravu hlavního jídla dne a byla během jeho přípravy s rodinou zábava? Komunikace ve vaší uzavřené komunitě vázne, nebo ne? To vše je pro relevantní vytváření deníku nezbytné – každý postřeh se počítá. Navíc se svěřováním papíru, či počítači, velice snadno zbavíte negativních emocí. Jak vysvětlují odborníci ze serveru webmd.com, je právě tato přidaná hodnota pro deníky všech formátů tou nejdůležitější.

Upřímně vedený deník je považovaný odborníky za formu autoterapie: Jestliže totiž dáte emocím průchod na papíře, umíte si lépe srovnat myšlenky a situace pak řešit s nadhledem. Nedat v realitě prostor emocím. Z těch se totiž vypíšete. Pravidelně vedený deník může velmi snadno vypadat jako pravidelná debata s maminkou, kamarádkou. Jen je upřímnější, protože ani nejbližším lidem nesvěřují ostatní vše. Proto také deníky schovávají na tajná místa – a vrací se k nim po letech.

"V deníku můžete být tím, kým jste."

Negativní dopad na vaši psychiku pak může mít, pokud si ho přečte nepovolaná osoba. Určitě se totiž stane, že se v průběhu karantény vypíšete z negativních pocitů k partnerovi povalujícímu se na gauči… Zatím co vy zvládáte vše ostatní. A vy jste si jistá, že o těchto emocích by vědět neměl. I proto, že by je nepochopil. Proto je heslo, nebo jiný zámeček na deníku důstojným řešením, které vás všechny, tedy i ty, o kterých píšete, ochrání před dalšími emocionálními výlevy. Deník by neměl být veřejným sdělením, ale místem, kde vás nebude nikdo soudit. Za jakékoliv pochyby, selhání ani sdělené nedostatky. V deníku opravdu můžete být tím, kým jste, tak toho využijte.

Buďte upřímní

Na závěr jeden bonus: Pokud budete ke svému deníku opravdu upřímná, bude možno zpětně vysledovat nejen to, jak jste rodinu v těžkém období krmila a kolik kilometrů jste ušla, ale také to, jak jednotlivci karanténu snášeli. Jak se vyvíjeli v čase a zda změny byly prospěšné, nebo ne. Protože v každém čase se člověk mění a roste. Navíc s odstupem budete moci zjistit, co tento unikátní čas ve vašem životě znamenal.

Pokud to není nezbytně nutné, nevycházejte v současné době ze svých domovů - a to ani pro nové číslo Marianne. Časopis Marianne si totiž můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.