Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jaký bazén vybrat? Koupit hotový, nebo vykopat vlastní?

Info ikona
bazén

Toužíte po tom mít na zahradě vlastní bazén? Pokud teprve zjišťujete, jaké jsou možnosti, rychle poznáte, že v dnešní době jsou takřka neomezené. Kterou ale vybrat?

Promotion | 27. 07. 2023

Jaký máte rozpočet?

Stanovení rozpočtu je v případě bazénu věc, kterou byste si uměli jasnit hned na začátku. Malý nafukovací bazén pro děti může stát pouze několik stokorun nebo tisícikorun. S tím, jak budete své plány rozšiřovat, se ale přes tisíce a desetitisíce rychle dostanete až k bazénům, jejichž pořizovací náklady se pohybují ve vyšších statisících. Je tedy dobré si hned na začátku ujasnit, kolik můžete (nebo chcete) za bazén utratit a tohoto cíle se striktně držet.

Kolik máte prostoru?

Dále byste si měli důkladně přeměřit, kolik místa na bazén na své zahradě vlastně máte. Pamatujte na to, že nejde pouze o bazén jako takový. Často je okolí bazénu vydlážděno, aby se kolem něj dalo pohodlně chodit nebo aby se šplouchající chlorovaná voda nedostala na trávník a do záhonů. Stejně tak si možná kolem bazénu budete chtít udělat malou terasu, na kterou umístíte lehátka. Důkladně tedy vše změřte, protože dostupná plocha může hrát zásadní roli v tom, jaký typ bazénu nakonec vyberete.

Nadzemní, nebo podzemní bazén?

Důležité rozhodnutí vás čeká v tom, zda ve vašem hledáčku budou spíše bazény do země, nebo si vystačíte s bazénem nadzemním. Obě řešení mají své výhody i nevýhody. Nadzemní bazén bývá levnější a můžete jej navíc v případě potřeby relativně snadno přemístit do jiné části zahrady, zatímco podzemní bazén je řešením trvalým. Zapuštěný bazén je ale výrazně komfortnější a lépe vypadá. Často jde také o bazény rozměrnější, vejde se do nich tedy více lidí a více si zaplavete. Zejména děti pak samozřejmě ocení, že do zapuštěného bazénu lze skákat.

Rychlost instalace

Rozhodli jste se pro bazén v průběhu léta a rádi byste stihli koupání ještě letos? I v tomto případě existují řešení. Některé bazény, včetně těch podzemních, lze instalovat poměrně rychle. Budete ale muset vybírat například z laminátových bazénů.

Jestliže naopak chcete to nejlepší a třeba byste si přáli rozměry bazénu na míru, pak budete muset počítat s tím, že hloubení a vyzdění bazénu potrvá mnoho týdnů a nezačnete-li včas, koupat se budete až od příští sezóny.

Myslete i na provozní náklady

Čím větší bazén si vyberete, tím větší budou náklady na jeho údržbu, ať už jde o samotné napuštění, péči o kvalitu vody, filtraci, nebo ohřev vody. Kromě pořizovací ceny tak kalkulujte také s tím, zda si větší bazén můžete dovolit z dlouhodobého pohledu.