Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jste závislí na telefonu? Naordinujte si mobilní detox

Závislí se můžeme stát v podstatě na čemkoli. Pokud je váš smart phone první věcí, po které ráno sáhnete a během dne ho nesčetněkrát kontrolujete, máte dost slušně zaděláno na závislost na mobilním telefonu.

Karolína Peřinová | 18. 06. 2018

Spoustě lidí jejich telefon slouží jako malá továrna na štěstí. Když totiž dostanete "like" u svého příspěvku na sociálních sítích nebo jen zaženete nudu na facebooku, mozek vyplaví hormon dopamin, přezdívaný hormon štěstí. To je důvod, proč po telefonu během dne sáhneme průměrně až 80krát. Teď se sami sebe zeptejte, jestli je to pro vás moc nebo málo. Tak zjistíte, jak na tom se svou závislostí jste.

Získat si určitý odstup od displeje telefonu je důležité. Nadměrné používání mobilu neprospívá mozkovým funkcím – zhoršuje paměť nebo schopnost plnit úkoly. Závislost je to jako každá jiná a i tato se musí léčit. Ne vždy je to jednoduché. Prvním krokem je uvědomit si a přiznat, že už to překročilo všechny meze a je potřeba s tím něco dělat. Abychom vám "odvykačku" trochu zjednodušili, připravili jsme 4 tipy, které by vám měly pomoct se závislostí na telefonu skoncovat.

1. Smažte aplikace, které vám berou co nejvíce času

Neznamená to, že nesmíte navštěvovat Instagram nebo Facebook. Obě sociální sítě jsou dostupné i na počítači, který nemáte neustále u sebe. Díky tomu nebudete moci kontrolovat každých pět minut, jestli se tam neudálo něco důležitého (užitečné je si přiznat i fakt, že se tam NIKDY neděje nic důležitého). To vám pomůže se od mobilu trochu odpoutat. Takže hlavní cíl: udělejte si svůj telefon tak nudný, že se ve frontě u pokladny raději uchýlíte k hlubokým myšlenkám než ke vkládání příspěvku o nové řasence.

2. Když se koukáte na film v televizi, dejte telefon do jiné místnosti

Sledujete pořad v televizi. Najednou ho přeruší reklama a vy automaticky saháte po telefonu? To je další věc, na kterou si musíte dávat pozor. Ano, reklamy jsou nudné a vy si prohlížením telefonu chcete zkrátit čas. Tím ale podporujete svou závislost. Zeptejte se v tu chvíli sami sebe "Opravdu ten telefon potřebuji zkontrolovat?" Je jedno, jestli odpovíte ano nebo ne, v obou případech ho odložte, a to nejlépe do jiného pokoje.

3. Odstraňte telefon ze svého dohledu

Představte si, že jste kuřák a máte před sebou krabičku cigaret. Vy se snažíte pracovat, ale váš mozek není schopen myslet na nic jiného než na zapálení cigarety. Se smart phonem je to stejné. Vyhněte se touze po zkontrolování telefonu tím, že ho úplně odstraníte z dohledu. Když se potřebujete soustředit na práci, ukliďte ho do šuplíku. Některé telefony mají funkci "nerušit". Tou ztišíte hovory, upozornění a oznámení, když je zařízení zamknuté. Pokud ale máte strach, že vám uteče důležitý hovor, můžete umožnit příjem hovorů pouze od vybraných lidí.

4. Stáhněte si aplikace, které vám s detoxem pomohou

Space – v této aplikaci nejdříve vyplníte dotazník, který zjistí, jak často a z jakého důvodu na telefonu jste. Pak si nastavíte cíle v omezení používání telefonu a aplikace sleduje jejich dosahování.

Moment – Zde si nastavíte, kolik času chcete denně na telefonu strávit. Aplikace vás upozorní ve chvíli, kdy vašeho limitu dosáhnete.

Freedom – Aplikace má možnost na určitou dobu zablokovat různé jiné aplikace, webové stránky nebo přístup k internetu a pomůže vám zůstat offline.

Není od věci čas od času nechat telefon doma. Ve většině případech pak sami poznáte, že vám za tu dobu, co jste byli offline, nic neuteklo.

 

ČTĚTE TAKÉ: 5 zabijáků produktivity a jak s nimi zatočit