Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Klára Kotábová v karanténě: Jsme superhrdinky. Vy i já.

Děkuju za maily i telefonáty, kterými mě zásobujete. Díky vám vím, že na film o superhrdinech žádná z nás chodit nemusí. My jimi jsme a jejich příběhy žijeme. Možná jen akčnější.

Klára Kotábová | 14. 05. 2020

Pokud bych měla shrnout, jaké byly uplynulé dva měsíce, mohla bych lakonicky říci: Byl to bordel. A ženy, které se kromě práce z domova snažily vzdělávat své děti, vysvětlovaly témuž potomstvu, že nemůže být celý den v pyžamu, ale že je v době krize velmi nezbytné dodržovat nějaké lidské rituály, třeba se viz zmiňované převléci z nočního do denního úboru a vyčistit si zuby, udržovaly domácnost v chodu (rozumějte: Pořád dokola vařily pekly a smažily, následně pak uklízely roztroušené kusy nepořádku, který jiní neviděli, protože oplývají schopností selektivní slepoty), plus tisíc dalších detailů, mi jistě dají za pravdu. Vytvářet jistoty pro ostatní dá docela zabrat, ale zvládly jsme to bez ztráty kytičky, že?

Takže pěkně výčtem, jakou kvalifikaci po době nouzového stavu máte: Klidně se můžete hlásit na místo učitelky, vychovatelky, psycholožky, uklízečky, kuchařky, zahradnice, také si do životopisu nezapomeňte napsat, že zvládáte pracovat s plným nasazením ve velmi stresujícím prostředí (Mimochodem, která z vás nemusela během videokonference řešit trojčlenku, spolknutou kostku puzzle, dítě uvízlé v pračce, případně poskakující vám za zády, máte můj obdiv). A výkony odvádět více než stoprocentní. Sice to vypadá na zrychlené studium, kterým jsou proslavené některé univerzity, ale na druhou stranu, téměř válečný stav, jak byl definován našimi politiky, se jistě neptá a odbornosti je třeba získávat hned. A okamžitě je aplikovat v praxi. Což jste zvládla na červený diplom, tak se jím chlubte. Také už je vám jasné, že umíte upozadit sama sebe, ale na druhou stranu i ve stavu totální nouze si najít chvilku (nanosekundu, víc vám přiděleno vyšší mocí nebývá) pro sebe. Odpočinout si, nadechnout se, nedělat nic. Poměrově to s ostatními činnostmi sice nevychází, ale to bude nejspíš tím, že mi matematika nikdy nešla. Nebo spíš tím, že ženy obecně unesou mnohem víc, než je v silách jiných lidí. Jsme takoví Avengers v sukních, džínách, teplákách. Nestojí za námi velká filmová studia, své scénáře si píšeme samy a planetu? Tu zachraňujeme v mezičase mezi úkolem z geometrie a dobou, kdy čekáme, než nám vykyne těsto na lívance.

Nás ženy neskosí ani hrůza ze ztráty zaměstnání, ani z domácího vězení, dokonce i nošení náhubku místo sexy rtěnky přežijeme. Musíme. Chceme. Víme, že za slovem máma/žena se skrývá mnohem víc, než jen přivést na svět dítě. Tvoříme zázemí. Lásku. A tou můžou být, podle okolností, právě lívance, nebo vysvětlená trojčlenka. Taky podáváme kapesníky v době koronaviru, kdy se vám doma hroutí teenager, že své BFF už nikdy neuvidí, nabízíme rameno dceři právě propuštěné z nemocnice. Aby se jí líp spalo, protože boule na hlavě bolí pekelně. Co na tom, že se nevyspíme. Však my to doženeme – až bude vhodná chvíle. Stejně tak umíme převzít část práce za kolegyni, která v rámci homeoffice přichází nejen o své jistoty, ale také o manžela, který se rozhodl uzavřít se do karantény s milenkou. Třeba. Variant na téma síla ženy je nespočet. A vy je znáte a také o nich víte. V zásadě mě napadá, při procházení výše uvedeného, že jakmile by se nám podařilo děti umístit do školských zařízení, trvalo by poměrně krátkou dobu, než bychom pootočili svět k únorovým ekonomickým výsledkům. Máme totiž jasně definované priority i to, jak se dobrat toho nejlepšího. Pro nás, naše děti, naše sociální bubliny. Ano i povolené tři rodiny, se kterými máme prozatím schváleno se dlouhodoběji stýkat.

Tak mě napadá, co začít se změnami k lepšímu, po skončení tohoto prapodivného stavu, ve svém mikrovesmíru a nečekat na to, co politici nařídí a v rámci kupčení s hlasy voličů odsouhlasí? Mnoho dovedností, které jste si během koronakrize osvojila, se vám bude hodit i v nadcházejícím roce. Dvou. Pesimisté tvrdí třech až pěti. Motivujme sebe, svůj svět a tím i ostatní k ukázání toho nejlepšího, co v nás je. Když ostatní uvidí, že se nám daří držet svět v rovnováze, rádi se budou inspirovat naším přístupem. Vyberme si metody, jaké nám budou vyhovovat, ale nezapomeňme, že už Barbra Streisand má jasno: Love is the answer.

Tak ať jste zdraví.

Titulka

MARIANNE AŽ DO SCHRÁNKY S POŠTOVNÝM ZDARMA

Časopis Marianne si nyní můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky