Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Které ženy jsou nejštastnější?

Britský profesor boří mýty svými názory. Za nejšťasnější ženy označil ty bez dětí a single. Proč?

Anonymous | 14. 08. 2019

Text: Ludmila Hamplová

Vůbec nejšťastnější skupinou obyvatelstva jsou single a bezdětné ženy, tvrdí profesor Paul Dolan, který se věnuje lidskému štěstí a působí na britské London School of Economics. Svým přístupem tak bourá zažitý stereotyp, že žena pro své naplnění potřebuje manželství a rodinu. Na jeho překvapivé názory upozornil britský deník The Independent.

Podle něj je velký rozdíl, jak na celkovou životní spokojenost, dopadá manželství u mužů a jak u žen. Zatímco muži z uzavření sňatku profitují, protože se podle profesora Dolana „zklidní“, u žen je to jinak. „Nejzdravější a nejspokojenější skupinou populace jsou ženy, které se nikdy neprovdaly a neměly děti,“ prohlásil vědec, který mužům radí, aby se oženili, ale ženám říká, ať to nedělají. Mimo jiné kvůli tomu, že vdané ženy středního věku mají oproti svým vrstevnicím více duševních i tělesných obtíží než jejich neprovdané vrstevnice.

I když statistiky, se kterými profesor Dolan pracuje, ukazují, že zůstat single a nemít dětí nemusí být vůbec špatná volba, ne vždy se takové ženy setkávají s pochopením okolí. Právě společenské stigma pak může být příčinou toho, proč se některé single ženy cítí nešťastné. Profesor Dolan to však vidí jinak a říká, že je nesmysl naslouchat hlasům, že když jste třeba ve čtyřiceti svobodná a bezdětná, máte čekat na muže, který přijde a všechno změní. Naopak, může se stát, že potkáte někoho, se kterým vám bude ještě hůř. Špatný muž je tak vždy špatná volba.

Napsáno pro www.marieclaire.cz