Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Netoxická domácnost: Jak uklízet ekologicky a bez chemie? Poslouží citron nebo ocet

Citron, ocet nebo jedlá soda. Běžné ingredience, které máme v kuchyni, ale také pomocníci při ekologickém úklidu. Kde všude vám pomohou?

Podle průzkumu strávíme úklidem necelých 36 dnů v roce. Až přestanete přemýšlet, co zábavnějšího byste mohli místo toho dělat, zamyslete se nad tím, jaké čisticí přípravky k úklidu používáte. Většina z nich sice doslova „vyžere“ veškerou špínu, o to horší má dopad na vaše zdraví. A přitom tu jsou přírodní suroviny, které většina z vás má doma a ze kterých si snadno a levně můžete vyrobit netoxické čističe. 

Jedlá soda

Ti, kteří jsou v netoxickém úklidu již zběhlí, nám jistě dají za pravdu, že jedlá soda umí divy. Její kouzelné schopnosti konkrétně spočívají v bělení povrchů a pohlcování pachů. Využijete ji např. na bělení spár v koupelně a kuchyni nebo čištění ucpaného odpadu. Pomůže i při čištění zašlých dřezů a sanitární techniky. Příjemným benefitem všech těchto čističů je, že si je vyrobíte opravdu za pár korun. Ušetříte tak nejen planetu, své zdraví, ale odlehčíte i rodinnému rozpočtu.

Tip: Když jedlou sodu smícháte v poměru 1:1 se solí, vznikne vám ještě účinější zbraň. Snadno s ní vyčistíte troubu, kuchyňská prkénka nebo stříbrné šperky.

Mohlo by se vám líbit

Jak se starat o své oblečení, aby vám vydrželo navěky?

V posledních letech se hovoří o udržitelnosti a zodpovědnému přístupu k nakupování. Pravdou ale zůstává, že udržitelné byly už naše babičky. Zkuste jít v jejích šlépějích a naučte se pracovat s módními trendy i jednotlivými kousky oblečení. Odměnou vám bude nadčasový šatník a pocit, že jste pomohli přírodě.
marianne.cz

Ocet

Nenechte se odradit nezaměnitelným pachem octa. Ve skutečnosti je to další netoxický pomocník při úklidu, který zároveň funguje jako desinfekce. Pro údržbu nerezových povrchů ho smíchejte s vodou, stačí chvilka a jsou zase jako nové. Směs můžete také využít k čištění ledničky, koše, psích pelíšků, zkrátka všude tam, kde se nemůžete zbavit nepříjemného zápachu. Ocet se nebojte použít ani při praní místo aviváže. Prakticky vám udělá stejnou službu jako klasická aviváž, jen za zlomek ceny. Prádlo po něm sice nevoní jako rozkvetlá louka, nemusíte se ale bát, že budete cítit jako utopenec. Oblečení získá neutrální vůni a bude krásně měkoučké.

Tip: Při smíchání octa s již zmíněnou jedlou sodou vám vznikne účinné kombo v boji proti připáleninám na sporáku nebo pekáči. Stačí místa posypat sodou, zalít octem a šumivá chemická reakce si s usazeninami poradí.

Mohlo by se vám líbit

Eko na oko aneb Dokážete rozpoznat greenwashing?

Kupujeme si trička z bio bavlny, kávu pijeme z recyklovatelných kelímků a namísto klasického hamburgera si dopřejeme rostlinný burger, díky kterému nemáme výčitky ze skleníkových plynů. Doopravdy jsou ale zmíněné a námi zakoupené produkty ekologické? A jak často firmy bruslí na tenkém ledě greenwashingu?
marianne.cz

Citron

Bojujete doma s vodním kamenem a rzí? Na pomoc vám přispěchá obyčejný citron s trochou soli. Smíchejte tyto dvě ingredience, naneste na vodovodní kohoutky a nechte přes noc působit. Tato směs si poradí i se rzí na oblečení. V kombinaci s olivovým olejem zase citron důkladně ošetří dřevěné povrchy. Zbaví vás tak např. i kolečka od hrnku na stole z masivu.

Dobrým pomocníkem je i při praní zažloutlých skvrn od potu v podpaží bílých triček. Připravte si roztok s kyselinou citronovou a horkou vodou v poměru 1 díl kyseliny na 10 dílů vody. Oblečení nechte hodinu namáčet v roztoku a poté vyperte. Tričko bude jako nové a zářivě bílé.

A pokud chcete domov trochu provonět, nakapejte citronový éterický olej nebo přidejte citronovou kůru do domácích čističů.

Mohlo by se vám líbit

O kapku šetrnější život aneb Jak při každodenních činnostech ušetřit vodu?

Při pohledu na glóbus to vypadá, že se zásobami vody si nemusíme dělat vrásky. Nenechte se ale zmást velkými modrými plochami. Data ukazují, že zásob pitné vody rapidně ubývá, a tak nezbývá nic jiného, než doslova utáhnout kohoutek a naučit se, jak šetřit vodou při každodenním činnostech.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě