Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Netoxická domácnost: Jak uklízet ekologicky a bez chemie? Poslouží citron nebo ocet

Info ikona
Eko úklid

Citron, ocet nebo jedlá soda. Běžné ingredience, které máme v kuchyni, ale také pomocníci při ekologickém úklidu. Kde všude vám pomohou?

Podle průzkumu strávíme úklidem necelých 36 dnů v roce. Až přestanete přemýšlet, co zábavnějšího byste mohli místo toho dělat, zamyslete se nad tím, jaké čisticí přípravky k úklidu používáte. Většina z nich sice doslova „vyžere“ veškerou špínu, o to horší má dopad na vaše zdraví. A přitom tu jsou přírodní suroviny, které většina z vás má doma a ze kterých si snadno a levně můžete vyrobit netoxické čističe. 

Jedlá soda

Ti, kteří jsou v netoxickém úklidu již zběhlí, nám jistě dají za pravdu, že jedlá soda umí divy. Její kouzelné schopnosti konkrétně spočívají v bělení povrchů a pohlcování pachů. Využijete ji např. na bělení spár v koupelně a kuchyni nebo čištění ucpaného odpadu. Pomůže i při čištění zašlých dřezů a sanitární techniky. Příjemným benefitem všech těchto čističů je, že si je vyrobíte opravdu za pár korun. Ušetříte tak nejen planetu, své zdraví, ale odlehčíte i rodinnému rozpočtu.

Tip: Když jedlou sodu smícháte v poměru 1:1 se solí, vznikne vám ještě účinější zbraň. Snadno s ní vyčistíte troubu, kuchyňská prkénka nebo stříbrné šperky.

Mohlo by se vám líbit

Ocet

Nenechte se odradit nezaměnitelným pachem octa. Ve skutečnosti je to další netoxický pomocník při úklidu, který zároveň funguje jako desinfekce. Pro údržbu nerezových povrchů ho smíchejte s vodou, stačí chvilka a jsou zase jako nové. Směs můžete také využít k čištění ledničky, koše, psích pelíšků, zkrátka všude tam, kde se nemůžete zbavit nepříjemného zápachu. Ocet se nebojte použít ani při praní místo aviváže. Prakticky vám udělá stejnou službu jako klasická aviváž, jen za zlomek ceny. Prádlo po něm sice nevoní jako rozkvetlá louka, nemusíte se ale bát, že budete cítit jako utopenec. Oblečení získá neutrální vůni a bude krásně měkoučké.

Tip: Při smíchání octa s již zmíněnou jedlou sodou vám vznikne účinné kombo v boji proti připáleninám na sporáku nebo pekáči. Stačí místa posypat sodou, zalít octem a šumivá chemická reakce si s usazeninami poradí.

Mohlo by se vám líbit

Citron

Bojujete doma s vodním kamenem a rzí? Na pomoc vám přispěchá obyčejný citron s trochou soli. Smíchejte tyto dvě ingredience, naneste na vodovodní kohoutky a nechte přes noc působit. Tato směs si poradí i se rzí na oblečení. V kombinaci s olivovým olejem zase citron důkladně ošetří dřevěné povrchy. Zbaví vás tak např. i kolečka od hrnku na stole z masivu.

Dobrým pomocníkem je i při praní zažloutlých skvrn od potu v podpaží bílých triček. Připravte si roztok s kyselinou citronovou a horkou vodou v poměru 1 díl kyseliny na 10 dílů vody. Oblečení nechte hodinu namáčet v roztoku a poté vyperte. Tričko bude jako nové a zářivě bílé.

A pokud chcete domov trochu provonět, nakapejte citronový éterický olej nebo přidejte citronovou kůru do domácích čističů.

Mohlo by se vám líbit