Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Reinkarnace balkonů aneb Znáte jejich historii?

Info ikona
Balkon

Ještě před několika měsíci sloužily jako místo k pověšení vypraného prádla, k vypěstování drobné zeleniny nebo k relaxování na lehátku. S příchodem pandemie se ze dne na den staly výhrou v loterii, pro kterou by mnozí zabíjeli. Řeč je o balkonech!

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak důležitou roli sehrál balkon v moderních dějinách? Vždyť Nelson Mandela, Václav Havel nebo Winston Churchill pronesli své důležité projevy právě z balkonu. Neméně významný je i balkon svatopetrské baziliky, ze kterého promlouvá k věřícím papež František. A své místo si balkon našel i v literárních dílech jako třeba v Shakespearově hře Romeo a Julie nebo v knihách od Eleny Ferrante. Balkony nejsou jenom obyčejným místem k věšení prádla, jsou to specifické prostory, které mají svou zajímavou minulost.

Mohlo by se vám líbit

Starověké kořeny, středověký boom

Není pochyb, že historie balkonu je bohatá. Podle archeoložky Mary Sheppersonové se první balkony objevily už v roce 3000 př. n. l. v Íránu. Tehdy se jednalo o převislé parapety, jejichž úkolem bylo ochránit majitele bytu před spalujícím sluncem. Ve starověkém Egyptě byly balkony podle britského archeologa Barryho Kempa navrhnuty jako "divadelní prostředí" pro vůdce, kteří z nich promlouvali k lidu. Balkonový boom přišel ve středověku, kdy se v arabském světě dostaly ke slovu mashrabiya, tedy balkony s ozdobnými mřížemi. Ty byly oblíbené především proto, že obyvatelům poskytovaly dostatečný vánek a zároveň chránily jejich soukromí.

Velkou oblibu si balkony získaly i v italských Benátkách. Architekti zde hledali způsob, jak ve stísněném městě nabídnout obyvatelům bytů přístup k čerstvému vzduchu, a tak volba logicky padla právě na balkon. Ikonické balkony na Maltě nebo ve španělské Andalusii jsou zase ovlivněny bývalými obyvateli území - Maury.

Info ikona
Balkon

Reinkarnace balkonu

Vlivem urbanizace se balkony staly symbolem moderní metropole, a tak není divu, že se objevovaly v dílech spisovatelů, básníků i malířů. Důležitou roli ale hrály i v každodenním životě obyvatel. "Až do příchodu televize bylo sledování lidí z balkonů prominentní večerní zábavou," řekla historička Carolin Aronisová pro BBC. "Vynález telefonu, televize či klimatizace vedl k tomu, že se lidé z balkonu přemístili do bytu," dodává. Balkony v posledních padesáti letech ztratily svou specifickou funkci, kterou kdysi v městském životě měly.

S příchodem pandemie koronaviru se ale ukázalo, že balkony doslova nepatří do starého železa. Lidé po celém světě si svých balkonů začali vážit a svůj volný čas trávili právě na něm. Někteří ze svého balkonu hráli na hudební nástroj pro své sousedy, jiní na něm předcvičovali nebo z něho potleskem vyjadřovali podporu záchranným složkám. 

Mohlo by se vám líbit