Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Snadné triky, jak na podzim posílit imunitu

Vitaminy v podobě doplňků stravy jsou sice fajn, ale jedná se jen o podpůrný prostředek. Pokud mluvíme o posílení imunity, existují mnohem důležitější a efektivnější věci, do kterých můžete investovat (většinou stačí pouze čas).

Karin Dimitrovová | 7. 11. 2017

Patříte k těm, kteří s příchodem podzimních plískanic vykoupí lékárnu v domnění, že s vitamíny od A-Z zůstanete zdraví? Tak tu zase peněženku schovejte, protože za posílení imunity je třeba bojovat i na jiných polích. Největší úspěchy mají ty nejjednodušší triky a nejlevnější metody, jakými jsou zejména kvalitní spánek, zdravá strava, otužování nebo dostatek pohybu.

Spěte a zdravě se stravujte

Spěte 6-8 hodin denně. Budete odolnější nejen vůči všude poletujícím bacilům, ale vyhnete se i kruhům pod očima, únavě a špatné náladě. Před ulehnutím do postele zkuste vypnout topení a pořádně vyvětrat. Čerstvý vzduch udělá s vaším tělem divy. Budete se cítit  odpočatější, svěžejší a plní síly.

Každé ráno začněte sklenkou teplé vody s citrónem a lehkým cvičením, ideálně jógy, která spojí příjemné s užitečným – aktivuje tělo a pohladí mysl. Zkusit můžete např. krátkou sestavu Pěti Tibeťanů nebo Pozdravů slunci.

Ráno nezapomeňte na zdravou snídani, která by měla obsahovat dostatek polysacharidů (celozrnné pečivo, snídaňové cereálie s podílem celozrnné složky), bílkovin (jogurt, sýr, tvaroh, vejce, libová šunka) a kvalitních tuků (margaríny, máslo, ořechy) a samozřejmě ovoce či zeleninu. Na doplňování vitamínů, pestrý jídelníček a pitný režim myslete po celý den.

Otužujte tělo

Při sprchování střídejte teplou a studenou vodu – tělo tak prokrvíte a podpoříte správnou činnost lymfatického systému. Střídavými proudy navíc zpevníte pokožku v problematických partiiích, jako jsou boky nebo bříško. Pokud přitom chcete pokožku opravdu rozmazlit, vezměte si do sprchy pomocníka v podobě scrubu, který pleť nejen prokrví, ale zároveň hydratuje a regeneruje. MARK scrub odstraňuje odumřelé kožní buňky, stimuluje prokrvení a čistí póry. Díky čistě přírodním ingrediencím, které obsahuje, má silné hydratační, zklidňující a regenerační účinky. Kofein, přírodní oleje a komplex vitamínů také pomáhají zmírnit nedokonalosti pokožky, jako je ekzém, akné, celulitida, psoriáza či strie. Kokosové, čokoládové a citrusové aroma tělového scrubu můžete zakoupit v e-shopu nebo v síti drogerií TETA. Pokud chcete svou pokožku probudit  i bez polibku prince, na obličej použijte MARK face scrub. K  prokrvení těla a celkovému nakopnutí imunity přispívá i pravidelné saunování, které mimo jiné uvolňuje dýchací cesty a také přispívá k duševní pohodě.  

Hýbejte se

a využijte k tomu každé příležitosti. Zocelíte nejen imunitu, ale i svaly. Dvě mouchy jednou ranou zabijte už během cesty do práce – zkuste chodit pěšky. Že to máte daleko? Popojeďte kousek MHD, vystupte o pár zastávek dříve a zbytek dojděte. Uvidíte, jak vás krátká ranní procházka probudí. To samé můžete praktikovat odpoledne nebo při jakékoliv cestě kamkoliv.

Kromě každodenní chůze a ranního protažení si naplánujte i pravidelná cvičení, a to aspoň 3x týdně. Nemusíte zrovna chodit do posilovny a zvedat činky. Postačí např. lekce tance nebo dynamičtější jógy. Velmi účinný je jogging v přírodě nebo v městském parku. Při pohybu na čerstvém vzduchu okysličíte tělo a posílíte obranyschopnost.  Pokud vás běhání nebaví, domluvte se s kamarádkou. Uvidíte, že se vzájemně „vyhecujete“ a novou tradicí získáte společné zážitky. Kromě imunity tak utužíte i dobré vztahy.

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě