Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Zavádění příkrmů: Jak postupovat a na co si dát pozor?

Info ikona
Příkrmy

Příkrmy jsou velkým tématem pro většinu maminek. Otázek se nabízí hned několik, od složení příkrmů přes čas jejich podávání až po případné chyby, kterých se vyvarovat. Jak tedy postupovat a kdy s příkrmy vůbec začít?

Promotion | 11. 08. 2021

Kdy začít s příkrmy

Pokud je u vás všechno v pořádku a bez problémů kojíte, pak vaše mléko zajišťuje miminku dostatečnou a plnohodnotnou výživu po dobu prvních 6 měsíců. Mlíčko dodává děťátku dostatek živin pro růst a rozvoj, avšak po půl roce se začíná situace měnit. Společně se svým miminkem totiž vstupujete do nové etapy, kdy pro něj budete připravovat příkrmy. A jak poznáte, že je miminko na tuto fázi připraveno? Zpočátku si nejspíš všimnete, že začíná „jíst očima“. Možná že vás se zájmem sleduje pokaždé, když si dáváte lžíci k ústům. V této době je pravděpodobně čas na první ochutnávku. Pamatujte však, že první nemléčnou stravu by dítě nemělo dostat dříve než po ukončeném 4. měsíci věku.

První ochutnávání by přitom mělo probíhat v době, kdy ještě kojíte. Ideální dobou pro zahájení příkrmů je dle gastroenterologické společnosti období mezi 17. a 26. týdnem. Tehdy mateřské mléko slouží jako štít v boji proti alergenům obsaženým ve stravě.

Třístupňový systém zavádění příkrmů

Jak tedy začít s dokrmováním?

  1. Připravte si nemléčný příkrm, který se bude skládat z jedné zeleninové složky, kupříkladu z mrkve. Zpočátku podávejte několik lžic vybrané zeleniny před kojením v čase oběda. Množství podaného příkrmu postupně zvyšujte tak, aby během několika dnů plně nahradil polední dávku mléka. Jakmile zvolíte jeden druh zeleniny, jiný během prvních dní dítěti nepodávejte, a to z toho důvodu, aby si stihlo na příkrm zvyknout.

  2. Pokud vaše dítko jednosložkový příkrm dobře přijme, můžete začít zkusit podávat dvousložkový příkrm (např. mrkev s bramborem). Svému miminku opět dopřejte čas, aby si na danou kombinaci zeleniny hezky přivyklo.

  3. Po několika dnech příkrm rozšiřte o další složku – tentokrát lze přidat i maso.

A kdy že do kojeneckého jídelníčku zařadit ovoce? To nabídněte ve chvíli, kdy dítě běžně jí zeleninové příkrmy s masem. Konkrétně pak vyzkoušejte například jablka nebo hrušky. Jakékoliv nové druhy zeleniny a ovoce však zařazujte vždy po několika dnech, dítě si pak na změnu lépe zvyká a vy snadněji vysledujete případnou alergii na určité potraviny.

TIP: Dobrá výbavička pro miminko může být i barevná plastová lžíce s talířkem. S hravým příborem vám dokrmování půjde jedna radost.

Příkrmy a alergeny

Velmi často se stává, že se maminky při zařazování příkrmů vyhýbají potravinám s obsahem potenciálních alergenů. Podle současných doporučení však zavádění těchto složek rozhodně není nutné odkládat. Pozdější kontakt s alergeny totiž riziko rozvoje alergických reakcí nesníží, a to ani u dětí, které mají k alergiím vrozené predispozice.

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit