Místa, kde uvidíte polární záři
„Není to ona pověstná polární záře?! Četl jsem o ní v učitelských novinách!“
marianne.cz
Usaďte se na terasu, připravte si lahodné občerstvení a výborný nápoj. Během letošního srpna se totiž nebeská obloha promění v jedno velké kino, které nabídne dechberoucí podívanou. Už teď vám prozradíme, že hlavní role se nebesky zhostí Perseidy.
Letní večery jsou přímo stvořené pro sledování oblohy. Pokud ale nejste velký znalec astronomie, povětšinou se spokojíte s objevením velkého a malého vozu či hvězdy Polárky. Během letošního léta můžete svou sbírku „ulovených“ nebeských útvarů či úkazů rozšířit. Už v noci z 12. na 13. srpna se noční obloha promění v dokonalou hvězdnou show, které bude kralovat meteorologický roj zvaný Perseidy. I když by se mohlo zdát, že jde o vzácný jev, opak je pravdou. Částice tvořené kometárním prachem můžeme spatřit každé léto, a to v období od 17. července do 24. srpna. Perseidy sice s hvězdami mají pramálo společného, ale jejich pohyb na obloze je pro lidské oko totožný. A právě proto se tento úkaz laicky označuje jako noc padajících hvězd nebo slzy svatého Vavřince.
Pravdou zůstává, že Perseidám musí jít člověk naproti. Pokud žijete ve městě a váš balkón je pod náporem pouličního osvětlení, pak vás musíme zklamat. Je téměř vyloučeno, že byste slzy svatého Vavřince zahlédli. Naopak ideální místo pro pozorování se nachází na místech „daleko“ od civilizace, lépe řečeno daleko od světelného smogu. Vypravte se třeba na louku, lesní mýtinu nebo k potemnělému lesoparku. Zatím to vypadá, že nejsilnější roj bude k vidění okolo 22. hodiny, ale vyplatí se, když začnete oblohu sledovat dříve. Jedině tak si vaše oči přivyknou temnotě a Perseidy jim neuniknou. Že jsme vás ještě nenalákali? Pak je důležité dodat, že v případě dokonalých povětrnostních podmínek uvidíme až stovku padajících hvězd za hodinu. A to už stojí za viděnou!
Pokud vás Perseidy zajímají a chcete si prohloubit své znalosti, pak nic nebrání tomu, abyste meteorologický roj sledovali společně s odborníky. Například ve Hvězdárně a planetáriu v Uherském Brodě vám ke sledování Perseid zapůjčí dalekohledy, díky kterým můžete spatřit i další objekty noční oblohy, jako jsou planety, mlhoviny nebo galaxie. Na odborný výklad spojený s přenocováním pod širákem se naopak můžete těšit na radarové louce Ondřejovské hvězdárny. Pokud zmíněná místa nejsou ve vašem okolí, zkuste se podívat na internetové nebo facebookové stránky vaší nejbližší hvězdárny.