Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Něco si přejte aneb Blíží se noc padajících hvězd

Info ikona
Perseidy

Říká se, že padající hvězda vám dokáže splnit jakékoliv přání. Ať už je toto tvrzení pravdivé, nebo nikoliv, jedno je jasné. Pohled na padající hvězdy je doslova magický, a během letošního léta si ho můžete vychutnat i vy.

Černočerná obloha, rozzářená souhvězdí a vtom padající hvězda. Takový pohled bychom si přáli zažívat každý večer. Bohužel častokrát na obloze nevidíme ani hvězdičku, natož její padající verzi. Vše si ale můžeme vynahradit v noci z 12. na 13. srpna, kdy obloze bude dominovat meteorologický roj zvaný Perseidy. I když by se mohlo zdát, že jde o vzácný jev, opak je pravdou. Částice tvořené kometárním prachem můžeme spatřit každé léto, a to v období od 17. července do 24. srpna.

Perseidy sice s hvězdami mají pramálo společného, ale jejich pohyb na obloze je pro lidské oko totožný. A právě proto se tento úkaz laicky označuje jako noc padajících hvězd nebo slzy svatého Vavřince. 

Info ikona
Perseidy

Kde obdivovat perseidy?

Dobrou zprávou je, že Perseidy můžete spatřit pouhým okem. Vaším jediným úkolem je najít místo, kde bude naprostá tma. V ideálním případě vyrazte za město do míst, kde je minimální světelný smog. Noc padajících hvězd také můžete pojmout jako výzvu ke kempování v lese nebo spaní pod širákem. Předem vás ale upozorňujeme, že se musíte vyzbrojit trpělivostí. Chvilku potrvá, než se váš zrak přizpůsobí temné obloze, a tak rozhodně platí, že čím déle budete oblohu sledovat, tím více Perseid spatříte. Meteorologové doporučují, abyste svůj zrak na noční oblohu upřeli až mezi druhou a pátou hodinou ranní. Právě v tuhle dobu bude roj nejsilnější. Pravdou ale zůstává, že Perseidy můžete vidět už zhruba od deváté hodiny večerní. 

Perseidy s hvězdnými odborníky

Chcete Perseidy nejen vidět, ale také o nich něco vědět? Zkuste zapátrat, zda hvězdárna ve vašem okolí nepořádá komentované pozorování. Už teď je jasné, že více informací o Perseidách se dozvíte třeba ve vsetínské hvězdárně, v brněnském planetáriu nebo ve hvězdárně v Ondřejově.

Úspěšnému lovu zdar!

ČTĚTE TAKÉ: Magická podívaná aneb Místa, kde uvidíte polární záři

Titulka

Časopis Marianne si nyní můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.