Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

8 rad, jak správně nakupovat oblečení

Stává se vám, že si koupíte sukni, která vám pak doma visí ve skříni a jen tam překáží? Dobrý úmysl totiž někdy nestačí, důležité je občas i přemýšlet a myslet na základní pravidla nakupování.

Redakce Marianne | 1. 04. 2014


Kdybyste se mě zeptala, kolik mám ve skříni zbytečných věcí, musela bych se rozesmát a vlastně i trochu zastydět. Je jich tam totiž nespočet. Sukně, které se mi v okamžik nákupu zdály naprosto perfektní, halenky a svetříky, které jsem si v kabince ani nezkusila, ale musela jsem je mít, nebo kalhoty, které mi sice padly, ale tak nějak se mi přestaly líbit, protože už nebyly in. Kdybych se však řídila následujícími radami, možná bych nejen ušetřila desetitisíce, ale i spousty místa v šatníku. Na co tedy při nákupu oblečení myslet?

Přečtěte si visačku

Nemyslím jen tu s cenou, ale i tu, na které je napsáno složení materiálu a údržba. Ono se to nezdá, ale když si koupíte bavlnu, budete se o ni starat jinak než o hedvábí. Při výběru se ptejte sama sebe: Vyžaduje to oblečení zvláštní péči, ruční praní či chemické čištění a jsem ochotna se řídit pokyny? Tuhle radu zdůrazňuje Carol Davidson, zakladatelka StyleWorks, módní poradenské společnosti v New Yorku.

Proveďte test mačkavosti

Sukně nebo halenka mohou sice vypadat na pohled dokonale a trendy, ovšem zamyslela jste se nad tím, kam je budete nosit? Budete v sukni sedět celý den v kanceláři, nebo v ní čas od času vyrazíte do divadla? Ujistěte se, že se látka nemačká, chvilku si ji promněte mezi prsty, a pokud ani po uvolnění tkaniny není látka zmačkaná, je pravděpodobné, že vydrží i celodenní sezení na kancelářské židli.

shopping

Zkoušet, zkoušet a zase zkoušet!

Je to otrava, vystát frontu o víkendu před zkušební kabinkou, abyste si něco zkusila, ale věřte, že se to vyplatí. A jak radí módní stylistka Dawn Del Russo z New Yorku, chybu neuděláte ani tehdy, když si do tašky přibalíte lodičky nebo jiné boty, ke kterým budete onu konkrétní věc nosit. A pořádně se prohlédněte před zrcadlem zleva i zprava.

Hodí se mi ta věc vůbec?

Mnohé z nás se drží stylů a barev a do ničeho jiného nejdou. Ovšem najdou se i takové ženy, které si pořídí módní výstřelek bez ohledu na to, jestli se dá vůbec integrovat do jejich stávajícího šatníku. „Nové oblečení by mělo být v souladu s tím, co už máte,“ říká Colin Melagro. Než se tedy vydáte na nákup, pořádně si prohlédněte skříň, abyste měla představu, co vlastně opravdu potřebujete.

Nechte mluvit zadeček

Díváte se při zkoušení oblečení jen na siluetu zepředu? Nedá se nic dělat, při zkoušení se musíte natočit i tak, abyste viděla zadek. To aspoň tvrdí Stephanie Poli, módní blogerka a televizní moderátorka. Sice to je někdy frustrující, dívat se na svoje pozadí, ale stojí to za to. Získáte tak přesnou informaci o tom, jak v těch nových kalhotech vypadá váš zadeček.

Hledejte přirozené světlo

Zkušební kabinka s umělým světlem může lichotit, nebo naopak uškodit. V umělém světle můžete vypadat vybledle, takže váš obraz v zrcadla neodpovídá realitě. Zavádějící mohou být také nakloněná zrcadla – to je pěkně záludný trik prodávajícího obchodu. Můžete-li, vyjděte z kabinky na denní světlo a prohlédněte se v zrcadle, které není umístěné v umělém světle ani není nakloněné. A ještě lepší je, když si s sebou vezmete parťáka, třeba kamarádku, která vám určitě nebude lhát o tom, jestli vám ta sukně sluší.

Projděte se

Pózování před malým zrcadlem v kabince rozhodně není dostačující k tomu, abyste zjistila, jestli vám oblečení skutečně padne a jestli se v něm budete cítit pohodlně. Může to být určitý diskomfort, na který přijdete jen tehdy, když uděláte pár kroků. Jestli to jde, projděte se po obchodě, sedněte si na sedadlo, abyste měla představu, jak by to vypadalo při běžném nošení.

Dívejte se na detaily

Už se mi několikrát stalo, že jsem si zkusila kalhoty nebo bundu, a tak nějak jsem pozapomněla na to, abych zkontrolovala funkčnost všech zipů a knoflíků. Je fajn zjistit i to, jestli je na kalhotách aspoň jeden centimetr látky navíc, který se dá využít pro případnou nápravu nepatrné dírky a podobně. Tím zvýšíte životnost oděvu, což taky není na škodu.