Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Alergie na vodu, boty i peníze? Neobvyklé, ale možné

Osypete se, když se dotknete nějakého zvířete, nebo vám vadí prach a roztoči? Na tom není nic tak zvláštního, ovšem existují alergie, které jsou skutečně velmi překvapující. Víte o nich?

Redakce Marianne | 9. 10. 2013


  1. Alergie na vodu: Velmi neobvyklý druh alergie, se kterým se potká jen málokdo. Ale pokud ano, stojí to za to. Po kontaktu s vodou se totiž objeví kopřivka a nepříjemné svědění. Lidé, kteří tímto typem alergie trpí, se smějí koupat co nejkratší dobu. Na druhou stranu se ale nemusíte bát – pokud se přece jen osypete, do 15 až 30 minut kopřivka obvykle ustoupí.

  2. Alergie na boty: Objeví se vám vyrážka na chodidlech pokaždé, když si obujete kožené boty? Pak jste asi alergičtí na chemické látky, které se používají k impregnaci kůže. Na to existuje jediná rada – nechoďte naboso, ale oblečte si vždy ponožky.

  3. Alergie na sperma: I tohle je velmi vzácný druh alergie, ale existuje. Jedna moje kamarádka ji má, a žádná sláva to tedy není. Zejména v okamžiku, kdy chcete otěhotnět. Nejlepší prevence před touto alergií je použití kondomu, což ale v případě touhy po dítěti není zrovna ideální. Pak může přijít na řadu bohužel i umělé oplodnění.

  4. Alergie na cvičení: Může se vyskytnout alergie po konzumaci jídla do dvou hodin po cvičení, nebo bez jídla. Je to poněkud zvláštní druh alergie, který však může vést k náhlému poklesu krevního tlaku a vy začnete mít potíže s dýcháním.

  5. Alergie na elektřinu: Bolí vás hlava nebo vám zvoní v uších, když jste v blízkosti mobilního telefonu nebo mikrovlnné trouby? Pak můžete být elektrosenzitivní, kdy reagujete na elektrické pole, které vydávají konkrétní předměty, například počítače, mikrovlnky nebo mobilní telefony. Bát se ale nemusíte, neumírá se na to.

  6. Alergie na peníze: Kdo by neměl rád nějakou tu korunu? Ovšem jsou i tací, kterým kontakt s mincemi jednoduše vadí. Po manipulaci s mincemi se totiž může objevit vyrážka. Příčinou je reakce na nikl, kov, ze kterého se mince vyrábějí. Nikl najdete i ve špercích, zipech a dalších výrobcích. Nejlepší léčbou je nepřijít s touto látkou vůbec do styku, případně používejte lokální steroidní krém, pokud máte vyrážku.

  7. Tlaková (dotyková) alergie: Dotknete se sami sebe, a když trošku přitlačíte, objeví se svědivá vyrážka? To způsobuje tlak vyvolaný na kůži. Tento typ alergie postihuje asi 4 % populace.

  8. Alergie na chlad: Patří mezi vzácný druh alergie, ale je potenciálně nebezpečný. Může vás dokonce ohrozit na životě, pokud budete najednou vystaveni extrémnímu chladu, například se potopíte do velmi studené vody. To může vyvolat masivní uvolnění histaminu, což má za následek velmi výrazný pokles tlaku.

Související články