Ačkoli žádné zvířátko, které se v našich domácnostech běžně objevuje, není jedovaté a v zásadě nám neublíží, jeho přítomnost není úplně tím, co bychom si přáli. A je docela jedno, jestli se přišlo najíst z našich zásob, ohlodat dřevo, nakousat textilie nebo se jen tak ukrýt před světem. Jak s malými potvůrkami zatočit, abychom při nelítostném boji nerozpoutali chemickou válku?
Mravencům to sluší v lese, ne ve spíži
Nejdřív se bude mravencům možná líbit na vašem parapetu nebo u dveří, nakonec ale díky svému vynikajícímu čichu zjistí, kde schováváte dobroty a ve kterých regálech jsou ty nejsladší. Základem každého boje je prevence, v tomto případě jde především o dobře těsnící okna a dveře.
Kdyby vaše vybavení přece jen nestačilo, využijte právě perfektního čichu této drobotiny a rámy oken a dveří potřete slaboučkou vrstvou zubní pasty. A co ještě mravencům úplně nevoní? Třeba kypřicí prášek do pečiva, majoránka, hřebíček, pepř nebo skořice. V případě, že se nic z nabízeného neosvědčí, nezbyde, než se spolehnout na chemii a odborníky.
Nenechte moly sníst celou domácnost
Dalším strašákem malého vzrůstu, ale velké síly, jsou potravinoví a šatní moli. Zatímco ti první si udělají hnízdečko ve vaší mouce nebo strouhance, ti druzí se pustí do vaší oblíbené vlněné sukně. Výsledek není nic moc ani v jednom případě.
Co se týče potravinových molů, nejlepší je skladovat sypké ingredience ve skleněných dózách s bezchybným těsněním. A když už návštěvníka odhalíte uprostřed strouhanky s celou rodinou a početným příbuzenstvem, neváhejte a zásobu nemilosrdně zlikvidujte.
Do boje proti šatním i potravinovým molům můžete vytáhnout s nejrůznějšími lapači. Pořídíte je v každé drogerii a nejčastěji se v případě šatních molů setkáte s vůní levandule. Pokud na to chcete jít přírodní cestou, dejte si na různá místa do skříně plátěný pytlík se skořicí, s rozmarýnem nebo hřebíčkem.
Štěnice, švábi a jiní nezvaní hosté
Štěnice si, stejně jako spousta z nás, dokáže pěkně lebedit v posteli. Na rozdíl od nás z ní ale nemusí vstávat. A to je právě ten problém. Těžko se ubráníte tomu, že si ji domů sami přinesete, zvlášť pokud třeba cestujete hromadnou dopravou. Obecně se štěnice vyskytuje tam, kde je větší množství lidí. Kromě MHD to může být ubytovna nebo ne úplně nejčistší panelák.
Jediné, co proti štěnicím pomáhá, je pravidelný a důkladný úklid. Zásady hygieny dodržované na sto procent musejí být samozřejmostí. Pokud na sobě najdete kousnutí od štěnice, tedy na nechráněných místech a ideálně v řadách po dvou a více, budete muset povolat odborníka.
Se švábi je to o něco jednodušší alespoň v tom, že je vidíte pouhým okem. Nejčastěji se zdržují v tmavých a vlhkých koutech, například v koupelnách nebo sklepech. Domů si je přinesete se zbožím z druhé ruky nebo v kartonových obalech. A co udělat pro to, abyste šváby doma neměli? Potraviny dejte do těsnících dóz, vypořádejte se s dírami v podlaze, ve stěnách a u rozvodů. Pak si brouky buď postupně „vychytáte“ a další už se neobjeví… Nebo vám nezbyde nic jiného než sáhnout po chemii.
Mouchy a mušky? Hlavně mít vynesený koš!
Mouchy a mušky jdou, jak známo, po jídle. Komu by se taky nelíbilo přisát se na odkryté slaďoučké ovoce? Zvlášť když se stihnou pořádně uležet, pak je to teprve bašta. Dejte si proto pozor na nezakryté potraviny a na to, jak dlouho máte v koši třeba slupku od banánu.
Na mušky i mouchy platí vůně. Možná úplně postačí, když si po bytě nebo domě rozmístíte vonné směsi v plátěných pytlících. Pokud pěstujete aromatické bylinky, můžete si obsah pytlíků i sami namixovat.
Boj s havětí v domácnosti nebývá jednoduchý, ale ne vždy je nutné podráždit celou čtvrť chemickými přípravky. Zkuste nejdřív přírodní řešení!