Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Co Češi v uplynulém roce nejčastěji vyhledávali na internetu?

„Zrcadlo, zrcadlo, pověz mi,...“ Už dávno odzvonilo dobám, kdy jsme důležité otázky kladli zrcadlu, věštecké kouli nebo kartám. Aktuálně totiž stačí, když tíživou otázku zadáme do internetového vyhledávače, a rázem dostaneme nespočet odpovědí. A jaké otázky nedaly Čechům v roce 2021 spát?

Ať hodí kamenem ten, kdo odpovědi na důležité otázky hledá v Ottově naučném slovníku! Hádáme, že takových lidí je hrstka. Zbytek populace raději zasedne před počítač nebo chytrý telefon a danou otázku si „vygooglí“. A jinak tomu nebylo ani v předešlém roce, kdy internetovému prohlížeči dominovalo několik důležitých témat.

Mohlo by se vám líbit

Doomscrolling aneb Když jste závislí na špatných zprávách

Špatné zprávy se na nás valí ze všech stran. Z rádia slyšíme počet nakažených koronavirem, v televizi vidíme děsivé záběry z přeplněných nemocnic a na internetu si přečteme článek, který věští tragickou budoucnost naší republiky. Namísto toho, abychom se od špatných zpráv alespoň na chvilku izolovali, dobrovolně hledáme další smutné a zdrcující informace. Propadli jsme totiž doomscrollingu.
marianne.cz

Trendy roku

Zřejmě nikoho nepřekvapí, že uplynulému roku kralovala témata týkající se pandemie koronaviru. Ve velké míře Čechy zajímalo, jak se mají registrovat na očkování, vyhledávali si informace o respirátorech FFP2 nebo o antigenních testech. Možná vás ale překvapí, že jedničkou v trendech roku bylo sčítání lidu, za kterém následovalo fotbalové EURO 2021.

Navíc to vypadá, že se Češi začínají zajímat také o investice. Jinak si nedokážeme vysvětlit, že třetí místo v trendech roku patří bitcoinu. Mimo to lidé vyhledávali také informace o volbách, reality show Like House a seriálech Hra na oliheň nebo Božena. Pokud zůstaneme u televizních pořadů, pak ve společnosti zarezonoval také seriál Lajna 3, reality show Love Island a Stardance.

Vyhledávané osobnosti

K nejvyhledávanějším osobnostech v uplynulém roce patřil bezesporu český prezident Miloš Zeman. Druhou příčku obsadil Dominik Feri, který je od června prověřován kriminalisty kvůli deliktům sexuální povahy. Z politického spektra se do pomyslné top desítky dostal také premiér Petr Fiala a bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

Češi také hojně „googlili“ jména celebrit, konkrétně Pavla Trávníčka, Annu Kameníkovou, Martinu Pártlovou nebo Miroslava Donutila. Ze sportovců je potom nejvíce zajímal lezec Adam Ondra a fotbalový útočník Patrik Schick.

Info ikona
Počítač

Jak na to?

Také vaše otázky psané do vyhledávače začínají slovíčkem „jak“? Věřte, že nejste jediní! V uplynulém roce se Češi nejčastěji ptali na otázky: Jak dlouho platí antigenní test?, Jak vzniká tornádo?, Jak volit? a Jak dlouho trvá karanténa?

Nutno dodat, že jsme se coby národ neptali pouze na vážné otázky. Mnoho lidí vyhledávalo také návod na to, jak uplést velikonoční pomlázku, vybrat správné běžky nebo rychle zhubnout. I v této kategorii jsme našli několik finančně laděných otázek, neboť se Češi internetu vyptávali, jak koupit bitcoin, vydělat peníze nebo napsat životopis.

Důležité události

Už jsme zmínili, že Češi hojně vyhledávali informace o sčítání lidu, fotbalovém EURU 2021 a volbách. Kromě toho chtěli vědět detaily o Bohemia Energy, olympijských hrách nebo mobilní aplikaci Tečka. Nelze opomenout ani hojně vyhledávané klíčové slovo Afgánistán nebo tornádo, které v červnu loňského roku zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko.

Mohlo by se vám líbit

Proč (ne)sdílet dětské fotografie na sociálních sítích?

Sociální sítě jsou nedílnou součástí našeho života. Není tedy divu, že na nich sdílíme nejen sebe, ale i své potomky. Uvědomujeme si ale, jakou škodu svým chováním můžeme napáchat? A je doopravdy v pořádku sdílet fotky dětí, aniž bychom se jich zeptali na názor?
marianne.cz

Související články

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

Zábava
Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Zábava
Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte život a díla Franze Kafky? Byl vegetarián, miloval otužování a rád cestoval. Do dnešního světa by dokonale zapadl

Kvíz: Jak dobře znáte život a díla Franze Kafky? Byl vegetarián, miloval otužování a rád cestoval. Do dnešního světa by dokonale zapadl