Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Oslíčku otřes se aneb Jak si nastavit finanční rozpočet a proč se nebát investování?

Info ikona
Finance

Chcete si jednou splnit své sny? Pak je ten nejvyšší čas začít své peníze hýčkat. Přečtěte si, jak si vytvořit finanční plán a proč nemít strach z investování.

„Představte si, že budete pracovat ve firmě, kde váš šéf rozhazuje za blbosti, nová auta, dárky pro sekretářky, o příjmech nebude mít dvakrát přehled a často za vámi přijde s prosíkem, jestli mu počkáte, než vám bude moci dát výplatu. To si asi pomyslíte, že je pěkný hlupák,“ dává příklad finanční koučka Eva Fouani. „Přesně takhle se ale většina lidí chová ke svým financím.“

Babiččiny obálky

Jak na finanční plán? Když už znáte své příjmy a výdaje, nastavte si měsíční a roční rozpočet. Díky nim budete vědět, kolik maximálně smíte utratit, a zároveň máte cíl, kolik za daný měsíc, rok našetříte. Pamatujete si, jak si naše babičky rozdělovaly peníze do obálek? Jedna byla na jídlo, další na bydlení, na nečekané výdaje, na spoření… Takhle si na každou oblast nastavte budget také. Limit nepřekračujte. Když ho nevyberete celý, jen dobře. Suma na spoření by se podle odborníků měla pohybovat mezi deseti až dvaceti procenty vašeho příjmu. Odesílejte ji na spořicí účet hned, když vám dorazí výplata. Nikdy nečekejte na to, co vám zůstane na konci měsíce. To může být taky nic a celý plán na budování finanční jistoty bude pasé.

Jakmile se zajedete v rozpočtu a získáte základ zdravého hospodaření, přijde čas se posunout k finančnímu plánování. Mít našetřenou jistotu je jedna věc, ale nestůjte při zdi a začněte plánovat, co od peněz očekáváte. Aby vám pomohly seknout s prací dřív než v pětašedesáti? Nebo sníte o domku se zahradou?

Na podobné radosti na spořicím účtu nenaspoříte. Tam se vám peníze znehodnocují inflací. Nechte si tam rezervu ve výši tří až šesti platů, zbytek peněz ale nechte pracovat – investujte je. O tom totiž finanční gramotnost je.

Mohlo by se vám líbit

Investování pro holky

„Finanční plán byste měli mít na střední a dalekou budoucnost. To už je ale třeba konzultovat s odborníkem, který vám doporučí produkty, co peníze podpoří ve výnosu,“ říká Eva Fouani. Většina lidí má ale z investování strach. Považují je za hazard, vysoké riziko, že o peníze přijdou. „Já se investování taky bála. Začala jsem proto pomalu a postupně. Investovala jsem patnáct tisíc korun jednorázově a pokračovala po nějakou dobu s tisícovkou měsíčně, abych si všechno osahala a vybudovala si návyk, že si každý měsíc odložím peníze na investování,“ vypráví Eva Řeháková, která se na svém blogu Investování pro holky zabývá podporou žen v investování. 

Mimochodem, před pár lety – podobně jako Eva Fouani – žila od výplaty k výplatě a peníze uměla rychle roztočit. „Dnes jsem ráda, že jsem si uvědomila důležitost investování. Umím si spočítat, kolik mi investice mohou v řádu desítek let vydělat, a vím, že pro mě budou důležitým zdrojem financí, až přestanu pracovat. Do důchodu chci jít rozhodně dříve než v 65 letech. Každá žena by si měla uvědomit, že pokud nechce v důchodu přijít o životní standard a chce si ho užít, státní příspěvek jí patrně stačit nebude.“

Mohlo by se vám líbit

ETF pro začátečníky

Při investování je nezbytné připravit si investiční plán a následně podle něj správně vybrat produkty, do kterých budete investovat. Eva Řeháková varuje před logickým nápadem jít se poradit do banky. Bankéři mají totiž k dispozici jen určité produkty, které prodávají, a ty nemusejí být nejvhodnější právě pro vás. „Vychválí je do nebe, ukážou vám vysoké historické růsty, ale řada lidí si neuvědomí, že vstupní poplatky v řádech několika procent a následné pravidelné poplatky za správu mohou doslova sežrat většinu výnosů z jejich investic,“ popisuje.

Investování můžete zvládnout sama, ale je potřeba k tomu získat určitý objem znalostí. Pochopit základy a jak různé investice fungují. Ty nejpodstatnější informace najdete právě na Evině blogu. Ona sama začínala s indexovými ETF, které rozdělí investici mezi stovky až tisíce společností z celého světa. „Nemáte tak všechna vejce v jednom košíku, sníží se riziko. A hlavní výhoda ETF je, že opravdu můžete začít s tisícovkou měsíčně a pomalu se to na nich učit.“

Jestli se na to necítíte, oslovte nezávislého finančního poradce. Toho vybírejte na základě referencí zákazníků, měl by to být odborník, který ve svém oboru vyniká. To poznáte i podle toho, že sdílí obsah i zdarma, kde se dělí o své know-how, snaží se lidi vzdělávat. Obloukem se vyhněte odborníkům, kteří se jen rekvalifikovali pod hlavičkou nějaké společnosti. Není právě teď nejvyšší čas začít své peníze hýčkat, abyste si jednou mohla plnit sny?

Mohlo by se vám líbit