Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Co potřebují vaše unavené oči?

Pracujete celý den u počítače, nebo se naopak pohybujete neustále venku, takže máte v očích každou chvíli nějaké zrnko prachu nebo mušku? Pak byste měli svoje oči hýčkat, aby nebyly suché, unavené a podrážděné.

Redakce Marianne | 28. 11. 2013

Důvodů, proč jsou vaše oči suché, je víc. Příčinou bývají přetopené místnosti, klimatizace, znečištěné ozvduší, prach, dlouhá expozice záření z obrazovky počítače, alergie a další. Suchostí očí začínají také ve zvýšené míře trpět ženy po čtyřicítce. Pokud nosíte kontaktní čočky, pak už klidně po třicítce. Máte-li suché oči nebo na suchost trpíte, kontaktní čočky mohou problém ještě zhoršit. V každém případě je suché oko velmi nepříjemné a můžete dokonce pociťovat bolest.

Co můžete udělat, aby se vám ulevilo?

Opláchnutí

Pokud se vám nepovede po několika vteřinách sevření víček obnovit vlhkost očí, opláchněte si je. Samozřejmě to platí jen tehdy, nemáte-li v očích kontaktní čočky.

Studený obklad

Máte-li čas, namočte si kousek látky, ručník nebo textilní plenu do studené vody a dvakrát až třikrát přiložte ve formě obkladu na víčka.

iStock_000009346673Medium

Umělé slzy

Jsou skvělou ‚vychytávkou‘ v případě nejen suchosti očí, ale také tehdy, když vám do očí spadne nějaké smítko nebo prach. Umělé slzy vše vyplaví a zároveň zvlhčí a zklidní povrch oka. Noste je pořád v kabelce. Používat je můžete klidně dvakrát denně nebo každých dvacet minut, záleží na tom, jak je budete potřebovat. V podstatě se jimi nedá předávkovat. Kupujte ale takové, které nemají konzervační přísady, zejména když nosíte kontaktní čočky, aby vás oči nepálily.

Zvlhčujte

Suchý a klimatizovaný vzduch očím vadí, máte-li tedy možnost, pořidte si zvlhčovač a ovzduší zvlhčujte.

Ošetření před spaním

Nezdá se to, ale když se ráno probudíte se zarudlýma očima, zkuste se zamyslet nad tím, zda jste si oči večer správně odlíčila. Použijte také před spaním tzv. slznou mast, která je hustší než umělé slzy a udržuje oči vlhké.

Zhoršil se vám zrak a potřebujete brýle? Soutěžte s námi v naší vánoční soutěži http://vanoce.marianne.cz/ o poukaz na dioptrické brýle od firmy Easy Optic.

Související články