Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Dejte si detox a zhubněte I

Zařaďte jarní očistu do svého jídelníčku a zbavte se přebytečných kilogramů. S tipy od výživové poradkyně Moniky Divišové to půjde snadno a natrvalo!

Redakce Marianne | 23. 05. 2013


S nástupem teplého počasí přirozeně toužíme po změně v jídelníčku a vzhledem k vystavování svého těla slunečním paprskům také po zeštíhlení. Jak toho ale docílit? Kromě aktivního pohybu si přivolejte na pomoc i očistné detoxikační kúry. Prospějí nejen vašemu zdraví, ale i psychice. A nebojte – o suché kůrce rozhodně nezůstanete!

V úvodním díle našeho seriálu si prozradíme, k čemu je očista dobrá a v čem jiném kromě redukce váhy může být nápomocná.

Vyžeňte špínu ven!

Ačkoli naše tělo neustále prochází přirozeným čisticím procesem, nestačí odbourat všechny škodlivé látky, se kterými se vzhledem k rychlému životnímu stylu a znečištěnému prostředí setkáváme. Výsledkem pak může být špatné zažívání, problematická pleť, výskyt alergií, nadváha, opakovaná únava, bolesti hlavy a kloubů, bolestivá menstruace. Všechny tyto symptomy jsou ukazatelem přetížení organismu. Pomocí správně zvolené očisty se s nimi můžete vypořádat, a vykročit tak na cestu zdravého životního stylu.

Proč do toho jít?

Pro tělo detoxikace představuje léčivý a blahodárný proces. Jedná se o podobný stav jako v noci během odpočinku – zklidníme se a odpočíváme. Detoxikace je tak jakousi malou dovolenou pro naše orgány, které jinak jedou na plné obrátky při odbourávání alkoholu, tuků a masa. Je to pro tělo čas regenerace, uzdravování a úklidu.

Měli bychom ji podstupovat pravidelně, protože patří do oblasti prevence. Zároveň také přispívá k psychické pohodě.

Co jíst?

„Jídlo by mělo být ideálně složené tak, aby s jeho zpracováním tělo nemělo příliš velkou práci, aby ho ještě více nezatížilo. Je třeba vědět, co jíst před očistou i po ní, čím celý proces zefektivnit, a také to, že jej mohou zpočátku provázet nepříjemné pocity – bolest hlavy či únava. Když se myje podlaha, voda je také při prvním mytí špinavá,“ vysvětluje dietoložka Monika Divišová ze studia Wellnessia.

Nejzásadnější je podle Moniky pochopit, že při úpravě jídelníčku nejde o jednorázový akt, ale o dlouhodobý proces. „Očistu musíte přizpůsobit kondici, životnímu stylu, možnostem a svým zkušenostem,“ doplňuje nutriční specialistka.

Na pozoru se musejí mít zejména diabetici a lidé trpící nechutenstvím. K očistě vždy přistupujte pozvolna a rozhodně si nemyslete, že nebudete jíst vůbec nic. Začít můžete například hustými polévkami nebo oblíbenými smoothies.

Ze všeho nejdůležitější je dostatečný příjem tekutin. Dostat byste se postupně měli až na tři litry tekutin denně. Pít můžete například bylinné čaje nebo vodu s trochou citronové šťávy.

Příště si prozradíme, jak bychom naše tělo měli na den D připravit.