Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Designový sen

Výmar úplně nepatří mezi města, kam se jezdá na eurovíkendy. Milovníky bydlení a architektury sem ale přiláká směs klasiky s avantgardou!

Redakce Marianne | 27. 11. 2014

Na stránkách časopisů a na specializovaných výstavách design obdivujete, ale že by takhle mohl vypadat i váš domov, to si vlastně nedokážete představit? Chtěli byste si vyzkoušet, jak se v minimalistických interiérech bydlí, jenže nemáte odvahu pustit se do takového experimentu naslepo? Spojte příjemné s užitečným a vyrazte za poznáním do německého Výmaru. Objevili jsme tam pro vás hned dva ideální byty určené ke krátkodobému pronájmu.

Snimek_obrazovky_2014-11-26_v_17.12.13_copy

Designové apartmány se nacházejí v centru města, navrhl je místní umělec Mark Pohl a pro objevování Výmaru považovaného za rodiště moderní architektury jsou příhodnější než ubytování v hotelu. Výmar v sobě spojuje zajímavé kontrasty jak kulturní, tak historické. Žili tu spisovatelé Goethe a Schiller, skladatelé Liszt i Wagner nebo filozofové Herder a Nietzsche. A prá- vě tady založil Walter Gropius nejdůležitější instituci architektonické avantgardy, uměleckou školu Bauhaus. Proto až se projdete středověkým opevněním a prozkoumáte barokní zámečky i klasicistní jízdárnu nebo romantický Park an der Ilm, kde se nachází Goetheho zahradní domek, zamiřte rovnou ke školním budovám Bauhausu na Marienstrasse, které jsou spolu s domkem dokonce uvedeny na seznamu světového dědictví UNESCO.

Snimek_obrazovky_2014-11-26_v_17.11.35

Snimek_obrazovky_2014-11-26_v_17.14.27

Podkroví nabízí krásný výhled a byt je plný vtipných detailů. Jako když nad oknem visí v závěsných květináčích vzhůru nohama kaktusy.

Dnes Univerzita Bauhaus stále vychovává nové designéry, architekty a výtvarníky a pomyslně propojené jsou s ní i oba byty Marka Pohla. Jejich zařízení totiž tvoří směs sběratelských kusů, designových ikon a prototypů současných studentů. Sám Mark, herec a interiérový designér v jedné osobě, je autorem sbírky, návrhu i celkové koncepce apartmánového bydlení. Design ho zajímal odjakživa a postupem času se začal věnovat i návrhům interiérů, kterých má za sebou pěknou řádku. Do Výmaru přišel kvůli divadelnímu angažmá z Lipska, kde studoval herectví. 

Snimek_obrazovky_2014-11-26_v_17.11.49

Snimek_obrazovky_2014-11-26_v_17.13.43

„Setkávání s designem je tady všudypřítomné, město je plné studentů Bauhausu,“ vysvětluje Mark, jenž se na školu přihlásil do několika workshopů a dnes má mezi perspektivními architekty a designéry mnoho přátel. Hodně času taky trávil na zájezdech s divadlem v malých levných hotelech, kde uvažoval o tom, proč bývají hotelové pokoje a byty k pronájmu tak přeplněné a nevkusné. „Po návratu jsem vždycky přemýšlel o tom, jak by mohlo ubytování na cestách vypadat, a pak na- jednou přišel kamarád s tím, že je v centru města levný dům na prodej.“ Tehdy se zrodil nápad vytvořit Design Apartments Weimar. 

Snimek_obrazovky_2014-11-26_v_17.12.37

Snimek_obrazovky_2014-11-26_v_17.14.41

Snimek_obrazovky_2014-11-26_v_17.14.13

Střídmý interiér bytů je v perfektním kontrastu k romantickému klasicismu města i domácké atmosféře pivnic a obchodů s delikatesami. Po dlouhých procházkách oceníte naprostý klid a jednoduchost podkroví.

Mark dům z roku 1904 koupil, kompletně zrekonstruoval a v zařízení bytů zúročil své zkušenosti z cest i s navrhová- ním interiérů. Unikátní dvojici apartmánů tvoří funkcionalistický klasický byt v prvním patře a odlehčená, současněji zařízená půda. Společné ovšem mají to, že jsou jak velmi prostorné, tak zalité světlem. A oba nabízejí úžasný pohled na město – ten půdní z nádherné střešní terasy, která má kromě výhledu i dostatek soukromí. Už při snídani si tak můžete naplánovat průzkumnou trasu. Je tu mimořádná hustota hospod – pivo Schwanenblond tu vaří už od roku 1533. 

Snimek_obrazovky_2014-11-26_v_17.11.15

Snimek_obrazovky_2014-11-26_v_17.10.09

Snimek_obrazovky_2014-11-26_v_17.15.05

Procházet je tedy třeba hlavně hospůdky, kavárny a restaurace, kde vaří ze surovin z nedalekých farem, obchody s designem i malé galerie. Pokud byste po návratu z procházky ještě chtěli zůstat mezi lidmi, stačí sejít do přízemí. V domě bydlí další nájemníci a na zahrádce ve vnitrobloku se večer scházejí na ‚pokec‘. Zažijete tak autentickou atmosféru místního života a stanete se její součástí. Noci a rána pak strávíte obklopeni tím nejlepším ze světového designu, a pokud byste některým kusům propadli, není nic snazšího než si je přes Design Apartments nebo u výrobců objednat. Z Výmaru si tak kromě zážitků možná přivezete i trochu větší suvenýr!

Podkrovní byt je k dispozici až pro čtyři osoby a stojí od 69€ za noc pro dva. Pro děti do šesti let je ale ubytování zcela zdarma. www.hier-war-goethe-nie.de

Snimek_obrazovky_2014-11-26_v_17.10.32

Snimek_obrazovky_2014-11-26_v_17.10.58

Snimek_obrazovky_2014-11-26_v_17.15.18

Hlavním povoláním majitele a autora interiérů Marka Pohla je herectví. Zahrál si Romea i mladého Werthera ve výmarském Nationaltheater, objevil se i v u nás známé sérii Místo činu. A k tomu je tento talentovaný herec skutečně dobrý designér. Nebo je to obráceně?


Související články

Poradna
Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Dům
Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Lidé a místa
V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky