Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Jak na cizí jazyky? TIP 6: Buďte IN!

Ruku na srdce… baví vás s sebou pořád nosit učebnici, slovníček a blok? Nebo třeba rovnou dvojjazyčnou knihu? Jak často něco z toho vytáhnete třeba cestou do práce nebo při obědové pauze?

Redakce Marianne | 12. 09. 2012

Ale… jak často si v MHD vytáhnete mobil? Kolikrát denně kontrolujete, zda vám někdo nevolal či nepsal? A kolik času trávíte brouzdáním po internetu? Nové technologie nás pohlcují… a my se evidentně pohlcovat necháváme rádi. A ze studia cizího jazyka se díky novým technologiím stává velice efektivní zábava!

Všechno po ruce, a navíc IN!
Představte si, že už nemusíte nosit žádnou učebnici, slovník ani sešit. Všechno máte v iPadu, který s sebou všude nosíte, krásně vypadá, a navíc toho tolik umí. Nestane se vám, že ho zapomenete v autě nebo v práci jako učebnici…

Nepotřebuji učebnici
Všechny studijní materiály včetně gramatiky máte nahrané v iPadu. Tam si můžete číst i poslouchat, takže zároveň trénujete i poslech a výslovnost a nemusíte kdovíkde hledat CD s poslechovými cvičeními.

Nepotřebuji cvičebnici
Studijní materiály si procvičujete pomocí aplikací založených na ověřených metodách učení. Posloucháte, píšete, učíte se slovíčka a fráze, procvičujete gramatiku…

Nepotřebuji slovníček
Slovník si můžete buď nainstalovat, nebo můžete používat on-line slovník. Přestože někteří odborníci před on-line slovníky varují, nejlepší je si výraz či slovní spojení ověřit ve vyhledávači. A jestli rodilí mluvčí takový výraz používají, použijte ho také!

Nepotřebuji dvojjazyčné knihy
Bilingvní kniha je totiž součástí studijních materiálů. Je navíc namluvená, takže si můžete číst i poslouchat. Výhodou takové knihy je, že když náhodou nějakému slovu nerozumíte, prostě se jen podíváte na jeho český ekvivalent na vedlejší straně. Nemusíte se rozptylovat vyhledáváním slova ve slovníku.

Nepotřebuji si vyrábět kartičky na opakování
Interaktivní kartičky jsou totiž také součástí výukové aplikace. Na jedné straně čeština, na druhé cizí jazyk. Opakujete, přehráváte, třídíte. Jednoduchý způsob, jak dostat fráze do aktivní slovní zásoby, a hlavně do dlouhodobé paměti!

Všichni studenti cizích jazyků v ALA se připravují pomocí výukové aplikace ALApp, která funguje na iPadu. Ten s sebou nosí neustále, takže studovat můžou prakticky kdekoli a kdykoli. V jednotlivých aplikacích tráví pár minut denně, takže studují intenzivně, ale nezdržuje je to. A pokud někdo iPad nemá, v Archimedes Language Academy mu jej rádi na dobu studia zapůjčíme.

Pavla Vraspírová

Související články