Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Konečně bez brýlí? S laserem je to snadné

Vždycky jsem si přála vidět jako rys. Už od páté třídy základní školy jsem neviděla na dálku a došlo to tak daleko, že jsem měla ve dvaceti šest dioptrií na levém oku a čtyři na pravém. Dokážete si představit, jak dobře jsem asi viděla, zvláště když jsem šla na rande bez brýlí a nerozeznala ani číslo tramvaje.

Redakce Marianne | 7. 03. 2014


Když jsem se před třinácti lety chystala na svatbu, řekla jsem si, že by bylo prima vidět konečně ostře i samu sebe. Při pohledu do zrcadla jsem se totiž vídala rozmazaně, a tak i obyčejné líčení očí dalo zabrat. A tak jsem se rozhodla pro laserovou operaci očí na jedné známé klinice v Praze. Operace byla ambulantní, nemusela jsem nikde ležet a hned po zákroku mě pustili domů. Když jsem se zhruba po týdnu rozhlédla kolem sebe, skoro jsem plakala štěstím. Vychutnávala jsem si ten pocit, že vidím, a když jsme jeli autem, hrdě jsem předčítala poznávací značky aut, která jela před námi. Druhé oko už jsem absolvovala s pocitem, že to bude prima. Bylo, ale zhruba po sedmi letech jsem měla pocit, že se ostrost zhoršuje. Měření ukázalo, že se dioptrie ‚vracejí‘ – na levém oku mám teď –1,25 dioptrie, na pravém –0,75. Jak je to možné? Proč se mi dioptrie vrátily?

Šetrnější a bezpečnější – metoda Z-Lasik

Mezi nejužívanější laserové metody operace krátkozrakosti, dalekozrakosti i astigmatismu patří metoda Lasik. Její podstatou je naříznutí a odklopení vrchní části rohovky a následné tvarování spodní části rohovky pomocí laserového paprsku, přičemž dojde k zeslabení rohovky. Operace je bezbolestná a rychlá a má relativně málo nežádoucích účinků. Ovšem není laser jako laser, některé jsou k oku šetrnější, bezpečnější a usnadňují zákrok. K takovým laserům patří excimerový laser Wavelight ® EX500 od firmy Alcin, který je nejmodernější na světě. Jediným pracovištěm v České republice, kde vám odstraní dioptrie právě tímto přístrojem, je oční klinika Oftum v Praze 4. Dřívější metoda Lasik se dnes nahrazuje šetrnější metodou Z-Lasik, která pracuje uvnitř rohovky, kdy se svrchní vrstva oddělí. „K oddělení svrchní vrstvy je potřeba speciální femtosekundový laser. Při tomto způsobu nemá pacient žádné bolesti a už druhý den vidí na sto procent,“ říká MUDr. Ivana Macejová z očního centra Oftum.

Screen_shot_2014-03-04_at_14.50.45

Doživotní korekce, nebo zákrok na pár let?

Proč se mi tedy dioptrie vrátily, a jak se zdá, neustále přibývají? MUDr. Ivana Macejová říká: „Současné laserové operace očí se od těch před deseti lety liší tím, že máme k dispozici novou generaci laserů, které jsou rychlejší, přesnější a šetrnější k rohovce, pracují s nejnižšími energiemi a umožňují korekci i vysokých očních vad. Díky tomu jsou laserové operace očí bezbolestné, s rychlou rekonvalescencí a minimální zátěží pro oko.“ I to, že se v oční laserové chirurgii začal používat femtosekundový laser při metodě Lasik, je posun dopředu. „Tento laser díky extrémně vysoké frekvenci laserových impulzů umožní oddělit vrstvu rohovky neboli flap s nebývalou přesností. U naprosté většiny pacientů je korekce doživotní, musí se ale počítat i s tím, že u části krátkozrakých pacientů se zadní část v průběhu života postupně dále vyklenuje. To může být příčinou dalšího zhoršování vady v letech následujících po zákroku. Čím je pacient mladší a čím je vada vyšší, tím pravděpodobnější je zhoršení v dalších letech,“ vysvětluje dr. Macejová z kliniky Oftum Prague. Více informací na: http://www.oftum.cz/cz/

Co by vás mohlo zajímat

  • nejdokonalejší excimerový laser na světě dokáže odstranit jednu dioptrii krátkozrakosti za 1,4 sekundy

  • díky modernímu excimerovému laseru dochází k nižší dehydrataci rohovky

  • méně traumatizuje oko a pro pacienta to znamená vyšší komfort

Související články