Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Naučte se odpočívat

Relaxační techniky jsou snadné a zvládnete je i v nabitém dni. Doporučíme vám takové, při nichž si skutečně odpočinete!

Redakce Marianne | 30. 10. 2013

Nejdůležitější je najít si chvilku času a praktikovat tyto techniky pravidelně, tak vám totiž přinesou ty nejlepší výsledky. „U relaxačních technik jde obecně o to, naladit se na své tělo a svou mysl, odpoutat se od rušivých vlivů, uvolnit se a nabrat nové síly,“ říká psycholožka Markéta Heroutová. „Člověk se pomocí relaxačních technik může dostat sám k sobě, ke své duši a k podvědomí a může s tím následně pracovat. Můžete získat nadhled nad situací, zklidnit emoce a více pochopit, co se ve vás děje. Naučíte se více naslouchat svému tělu a můžete proniknout blíže ke své duši. To je prostor pro pochopení souvislostí, přijetí emocí, odpuštění a třeba i možnost měnit, co vám nevyhovuje,“ vysvětluje Heroutová.

Dýchejte

Najděte si místo, kde vás chvilku nebude nikdo rušit (při troše štěstí to zvládnete i v polední pauze v práci). Pohodlně se usaďte, a pokud máte třeba boty na podpatku, sundejte si je. Zhluboka se nadechněte a počítejte do pěti a pak zhluboka vydechněte (počítejte také do pěti, nevadí, pokud to zpočátku nevydržíte, ale snažte se postupně dech protahovat). Pokuste se na všechno zapomenout a soustředit se jen na dech. Tato relaxace vám denně zabere jen tři až pět minut, samozřejmě ji můžete několikrát za den zopakovat.

Uvolněte svaly

Tato technika vyžaduje trochu více času, ale jistě ji stihnete třeba večer před spaním. Sedněte si nebo lehněte a vždy se soustřeďte na určitou část těla a napněte svaly a pak je uvolněte: přitáhněte například ramena k uším a uvolněte je, natáhněte nohy až do špiček prstů a opět zrelaxujte. Podobně můžete procvičit ty svaly, které vás zrovna bolí nebo kde cítíte napětí.

Tady a teď

Cílem je vypnout a soustředit se na to, jak se cítím tady a teď, a (alespoň na chvíli) zapomenout na problémy z minulosti i obavy z toho, co bude. Tuto techniku můžete vyzkoušet třeba v klidu doma. Soustřeďte se na nějakou věc nebo na nějaký imaginární obraz a myslete na to, jak se cítíte příjemně a jak je vám dobře. Nenechte se znervóznit rušivými myšlenkami, nezahánějte je, ale pomalu se snažte obrátit pozornost k pozitivním věcem. Tuto techniku je možné praktikovat třeba i při chůzi – nejlépe v přírodě, když máte volno, ale při troše cviku to jde třeba i cestou z práce. V tomto případě můžete myslet například na nějakou událost, na kterou se těšíte.

Vizuální relaxace

Tato technika má mnoho podob. Pohodlně si lehněte nebo sedněte a představte si například nějaké oblíbené místo, kde vám je dobře. Představujte si, jak se tam procházíte a vnímejte toto místo a jeho pozitivní energii všemi smysly. „V tomto případě jde o to, představovat si obrazy na určitá témata – jakési archetypální symboly, například cestu podél vody nebo výstup na horu. Člověk nechá plynout myšlenky nad tématem a ony ho někam zavedou – následně je možné s terapeutem analyzovat, co pro daného člověka tyto myšlenky znamenají, jak se propojují témata v jeho životě atd.,“ vypočítává psycholožka. Cílem je  – stejně jako u dalších relaxačních technik – uvonit se a získat pozitivní energii.

Depositphotos_21176937_m

Jóga a tai-či

My jsme v redakci vyzkoušeli cvičení vycházející z východních filozofií. Jóga i tai-či mohou být skvělí pomocníci i tehdy, pokud chcete svou relaxaci spojit s fyzickým pohybem – ten se dá zapojit v míře, která vám bude příjemná. Záleží i na tom, co očekáváte, chcete-li si duševně odpočinout a třeba trochu protáhnout tělo, nebo se pořádně zapotit. Výhodou je, že jógu či tai-či lze cvičit téměř v každém věku a s některými omezeními je mohou cvičit třeba i těhotné. Vždy je ale dobré poradit se se zkušeným instruktorem. Mrkněte třeba na www.yogame.cz nebo www.taiji.cz, kde jsou nabídky kurzů různých úrovní.

Související články