Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Nejúspěšnější proměna: Koupelna s francouzským espritem​

Starý půvabný dům měl jedinou vadu na kráse – koupelnu. Designérka Denisa Bartošová na to šla po francouzsku. Její proměna také získala nejvíce bodů v hlasování o nejhezčí proměnu Marianne Bydlení za deset let.

Redakce Marianne | 19. 05. 2014

V čem byl problém

Ke snění o starobylé venkovské koupelně s velkou litinovou vanou na zvířecích nožkách potřebovala Izabella Halla notnou dávku fantazie. Když dům společně s manželem koupili, byla v něm koupelna vybavená světle zelenými obklady připomínajícími nemocniční zařízení a vana i umyvadlo nutně žádaly výměnu, a to hlavně kvůli opotřebení. „Teprve tahle koupelna mého panelákového muže definitivně předělala na kutila,“ říká Izabella. „Při představě sledování vloček a čtení v nádherné litinové vaně neváhal a podle Denisina návodu celou místnost vymaloval a také se mnou čistil staré půdovky, abychom je mohli dát na podlahu.“

KOUPELNA_02KOUPELNA_12

Vytvořit ze staré koupelny ještě starší bylo pro mě dobrodružství,“ vzpomíná designérka Denisa Bartošová. „Izabella Halla a já patříme ke stejné krevní skupině, takže v tomto případě šlo spíš než o odbornou pomoc o vzájemně obohacující spolupráci. Myslím, že zásadní roli ve vyznění celé koupelny tehdy před pěti lety sehrála Izabellina sběratelská vášeň – konečně měla všechny ty věci kde vystavit.“

KOUPELNA_13_copyKOUPELNA_14

Přestože Izabella bydlela se svým mužem v paneláku, první plány této koupelny se začaly rodit právě tehdy, když začala vášnivě sbírat různé staré předměty a obrážet vetešnictví. A pak jednoho dne našla na venkovské návsi přímo proti kostelu stavení na prodej. Když jej Izabellin muž a bankéř v jedné osobě poprvé uviděl, bylo mu jasné, že bude vyžadovat dlouhodobou citlivou péči kombinovanou se značnými investicemi, a tak si určil pár podmínek, z nichž jedna se týkala koupelny v přízemí: „Až v zimě začne chumelit, budu tady ležet v litinové vaně plné teplé vody a budu koukat z okna, jak sněží.“ Představy obou partnerů pak nasměrovaly úsilí designérky Denisy Bartošové ke světlým zítřkům, ale při hledání vybavení koupelny ji směrovaly k dobám starým. Téměř každá věc, která skončila tady, má za sebou dlouhý život, který se málem uzavřel v některém z Izabelliných oblíbených antiků. Zázraky se však dají dělat i s věcmi, které by jiný považoval za ztracené. Například dokonalou dlažbu Hallovi stvořili z osmdesát let starých půdovek, které objevili v podkroví, nebo historický kuchyňský pult s výsuvným válem proměnili v originální skříňku pod umyvadlo. Z válu se v místním sklenářství stalo zrcadlo.

Sen o dokonalé koupelně

Venkovský ráz nové koupelny podtrhuje vymývaná výmalba, cihlová dlažba a na zakázku vyrobený obklad za umyvadlem. Přírodní odstíny ve spojení s pudrovými tóny vytvářejí pro očistu těla i duše uklidňující atmosféru. Hlavní pozornost však poutá volně stojící vana. Izabella se konečně dočkala koupelny, o které snila.

Topení v barvě mosazi

V koupelně bylo bílé topné těleso, které Izabella měnit nechtěla. Aby ho Denisa barevně přizpůsobila prostoru, nechala ho natřít speciálním odstínem, který napodobuje zašlou mosaz.

Dokonalá lázeň

Výhoda litinové vany je, že udrží vodu déle teplou. Denisa už tak dokonalou vanu se spoustou pěny ještě vylepšila stolečkem, který zpříjemní čtení i popíjení.