Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Růžový pokoj pro vílu

Desetiletá Karolína měla svůj vlastní pokoj už dlouho, teprve po našem zásahu v něm ale začala trávit volné chvíle.

Redakce Marianne | 10. 05. 2013

Interiérová designérka: Janka Murínová

„Malými, ale dobře promyšlenými změnami docílíte velkého efektu.“

Rychlý průvodce

V čem byl problém

V relativně malém pokoji bylo velké množství různého nábytku a doplňků, takže působil neuspořádaně. Zároveň tu ale chyběl velký úložný prostor na ukládání oblečení. Do pokoje se navíc měly nově přistěhovat elektronické klávesy, které Karolína dostala jako dárek. Motiv motýlů na tapetě za postelí v kombinaci s výmalbou ve sladkých odstínech působil příliš dětským dojmem, měl by to už být pokoj pro mladou slečnu.

Naše řešení

Část původního nábytku včetně rolety jsme navrhli zachovat. Pohráli jsme si pouze s jeho rozmístěním. Pomohli jsme vybrat stojan na klávesy. Přibyla i prostorná šatní skříň, která ale působí vzdušně. Nepotřebné hračky, nábytek a doplňky Karolína s maminkou rozdaly mezi známé. Přidrželi jsme se i původního barevného ladění, zvolili jsme však tóny, které více odpovídají ,dospěláckému‘ pokoji.

Barevná paleta

Na stěnu za postelí jsme dali výraznou tapetu s batikovým vzorem rozpitých pruhů. Aby nebyl kontrast s okolní bílou příliš intenzivní, zvolili jsme na jednu z dalších stěn pastelový nátěr v barvě hortenzie.

Nákupní košík

PROMĚNA
Nábytek: 31 187 Kč
Svítidla: 3 519 Kč
Textil: 10 177 Kč
Celkem: 44 883 Kč

DEKORACE
Celkem: 7 627 Kč

PROMĚNA + DEKORACE: 52 510 Kč

Karolína a její maminka pravidelně sledují naše proměny. Designérku Janku Murínovou se ale rozhodly požádat o proměnu Karolínina pokoje až poté, co Karolína k Vánocům od tatínka dostala elektronické klávesy a vyvstal problém, kam s nimi v již zařízeném pokojíčku. „Snažily jsme se vymyslet nějaké řešení samy, pak nás ale napadlo oslovit designérku. Uvědomila jsem si totiž, že je to ideální příležitost, jak Karolínin pokoj předělat z dětského pokoje na pokoj pro dospívající mladou slečnu,“ říká Karolínina maminka.

Pokoj není příliš velký a nebylo tu moc prostoru k radikálním změnám. Janka spolu s Karolínou a její maminkou vybrala novou atraktivní tapetu za postel a dotáhla barevné ladění pokoje. Základem byla kromě tapety i fialovorůžová barva římské rolety, kterou se Janka rozhodla zachovat, stejně jako některé další kusy nábytku. Bílý a březový nábytek jednoduchých tvarů je totiž nadčasový a malému prostoru sluší.

„Měly jsme jen několik podmínek. Chtěly jsme, aby byl pokoj hodně praktický. Karolína toužila po velké šatní skříni. Já jsem zase trvala na velkém pracovním stole, kam by se pohodlně vešla tiskárna a notebook. A samozřejmě jsme chtěly vyřešit problém s klávesami. Jance se podařilo splnit vše perfektně,“ pochvaluje si Karolínina maminka. „Nadšené jsme třeba z nápadu zavěsit knihovnu na stěnu nebo pojmout postel i jako relaxační pohovku plnou polštářů,“ dodávají obě. „Proměna pro nás znamenala i jakousi očistu duše. Bylo velmi příjemné a osvobozující zbavit se nepotřebných věcí, které bychom jinak nikdy nevyhodily. Rozdaly jsme je známým a máme radost, že budou sloužit i nadále,“ vysvětluje maminka.

Karolína, která ve starém pokoji trávila málo času, se ve své nové komnatě konečně cítí útulně a bezpečně. „Moc dobře se mi v pokoji usíná. Domácí úkoly, které jsem dříve dělala na zemi v obýváku, teď píšu u svého nového pracovního stolu,“ říká Karolína, která svůj nový pokoj také pyšně a ráda ukazuje kamarádkám. „I já chodím k dceři do pokoje čerpat energii,“ říká Karolínina maminka. „Dokonce jsem se jí i ptala, zda by si pokoj se mnou občas nechtěla vyměnit, tak moc se mi líbí.“

Řekli o proměně

Designérka Janka Murínová: „S co nejmenší investicí a v nejkratším možném čase jsem se snažila provést malé změny, které však budou mít velký vizuální i praktický efekt. Původní vzhled pokoje jsem se snažila ,učesat‘ do podoby pokoje, který bude Karolíně sloužit až do dospělosti. Základním problémem bylo najít v pokoji místo na klávesy. Některé skříňky jsme proto zavěsili na zeď, a na podlaze se tak uvolnilo místo. Aby se Karolína v pokoji cítila příjemně, vybrala jsem dostatek textilu, který interiér zatepluje.“

Jak na to

Jak naložit s výraznou tapetou

Ani v relativně malém prostoru se nemusíte bát výrazné tapety. Použijete-li ji šikovně, můžete docílit různých optických efektů, jako je rozšíření místnosti nebo upoutání pozornosti. Tapetu s výrazným vzorem však dejte jen na jednu stěnu a doplňte ji barevnou výmalbou ostatních stěn. Kontrast s bílou barvou totiž působí příliš těžce. Od tapety poté odvoďte výběr barev na doplňcích, případně i nábytku, k doladění pokoje.

Kde jsme nakupovali

Obchody, ve kterých zaručeně najdete to, co hledáte

Většinu nábytku jsme pořídili v Ikea vzhledem k původnímu vybavení. Jednoduchý skandinávský styl se do studentského pokoje hodí. V případě tapet jsme nepřebernou nabídku vzorů našli v obchodě Paráda. Vtipné polštáře, přehozy a romantické povlečení v pastelových tónech i atraktivních vzorech nabízejí obchody Alice in Paris, BoConcept a Apropos.

Růžový pokoj pro vílu

Související články

Dům
S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness

S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness

Dům
Z předchozích staveb a od rodinných příslušníků jim zbyl stavební materiál a svépomocí postavili dokonalé místo pro odpočinek

Z předchozích staveb a od rodinných příslušníků jim zbyl stavební materiál a svépomocí postavili dokonalé místo pro odpočinek

Byt
Byt s krásnou kuchyní, tradičním krbem, dřevěnými podlahami a kouzelným dětským pokojem

Byt s krásnou kuchyní, tradičním krbem, dřevěnými podlahami a kouzelným dětským pokojem

Lidé a místa
Zjistěte, jaké je to strávit noc ve Shrekově bažině: Připravte se na nezapomenutelný zážitek

Zjistěte, jaké je to strávit noc ve Shrekově bažině: Připravte se na nezapomenutelný zážitek