Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Top parfémů na zimu a jak je vybírat

Vánoce jsou ještě docela daleko, ale ne zase tolik, abyste si nemohla napsat Ježíškovi o voňavý dárek pod stromeček. Parfémy totiž patří k nejoblíbenějším vánočním dárkům, takže to neprošvihněte a už teď si nějaký vyberte.

Redakce Marianne | 13. 11. 2013


Bez vůní bychom byly my ženy jen poloviční. Mám kamarádku, která před lety ztratila na více než rok čich a prý se bez něj cítila jako bez ruky. Vnímat svět vůněmi, to prostě patří k životu. Vůně mají úžasný vliv na naši mysl a city, jako jediné jsou totiž čichové buňky ‚obnažené‘ a pomocí receptorů vnímají vůně a pachy, které formou vzruchů přivádějí přímo do limbického centra v mozku, kde se tyhle vonné stimuly analyzují.

České ženy mají raději lehčí vůně

Lidský nos je citlivý nejen na velké množství vůní, ale i na různé stupně koncentrace. A určitě pro vás není žádnou novinkou, že ženy mají prokazatelně lepší čich než muži. Snad proto se my ženy tak rády voníme parfémy. Ovšem i pro nás platí určitá pravidla, která bychom měly při výběru dodržet. Potvrzuje to ostatně i marketingová manažerka Sephory Hana Vosátková. České ženy se při výběru parfémů liší, zvláště od Francouzek a Italek. „Češky dávají přednost vůním lehčím a svěžím,“ říká Hana Vosátková. I letos jsou pak in vůně, kterým propůjčují tvář známé osobnosti, například Lancôme La vie est belle (Julia Roberts), Giorgio Armani Sì (Cate Blanchett) atd.

Zlatá pravidla při výběru parfému

  • Pro chladnější období jsou oblíbené a vhodné vůně hřejivé, dřevité a lehce kořeněné.

  • Každá žena by si měla vybírat vůni podle své osobnosti.

  • Vůni byste si měla vyzkoušet na pokožce, nejen na testovací papírek.

  • Myslete při výběru na to, pro jakou příležitost ji vybíráte.

  • Pro zkoušení vůně není denní doba důležitá – měla byste si ji ale vybírat vždy, když jste v klidu, stres výběr negativně ovlivňuje. Negativně působí také velmi kořeněné jídlo.

Jak parfémy uchovávat

Parfémy by se neměly uchovávat v příliš teplém a vlhkém prostředí a na světle. Nejlepší způsob, jak vůně uchovávat, je buď v krabičce v normálních podmínkách, nebo bez krabičky v šatní skříni, kde lehce ‚navoní‘ i oblečení.

Top parfémů na zimu a jak je vybírat

Související články