Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Vánoční minimalismus aneb O svátcích je méně skutečně více

Info ikona
Vánoce

Během vánočních nákupů i pečícího maratonu člověk snadno zapomene, co je skutečnou podstatou Vánoc. A ještě aby ne. Z výloh na nás neustále křičí červené transparenty hlásající masivní výprodeje. I proto si spousta lidí může myslet, že Vánoce jsou časem, kdy jde pouze o to, kdo komu koupí lepší dárek. Je tomu skutečně tak? A lze nastolit minimalismus i v čase vánočním?

Veronika Lechnerová | 22. 12. 2021

Dárky

I když na nás obchodníci útočí svými marketingovými zbraněmi, kde se dá, neměli bychom zapomínat, že méně je někdy více. V případě dárků, pak toto rčení platí dvojnásob. Zamyslete se nad tím, jaké dárky chcete koupit a zda je členové vaší rodiny skutečně využijí.

Opravdu potřebuje váš muž další parfém nebo bílé tričko? Budou si vaše dítka hrát s další panenkou či autíčky? Určitě jim chcete udělat radost, na druhou stranu je otázkou, zda všechny předměty, které si vaši nejbližší pod stromečkem rozbalí, skutečně najdou své místo v každodenním životě. Nechcete přece, aby dary co nevidět skončily na skládce. Zkuste proto letos vzít nakupování darů opravdu zodpovědně a minimalisticky, a pořiďte svým nejbližším třeba společný zážitek.

Mohlo by se vám líbit

Dekorace

Patříte k milovníkům nejrůznějších dekorací a nemůžete se dočkat, až si nakoupíte další barevné vánoční koule? Než se pustíte do horlivého nakupování dalších ozdobných prvků, zamyslete se nad tím, v jakém duchu chcete letos domácnost vyzdobit. Zavítejte do svého sklepa a podívejte se do krabic, zda už náhodou všechno potřebné nemáte. Za rok toho člověk hodně zapomene a třeba zjistíte, že jste si vánoční povlaky na polštáře nebo svícen již dávno pořídili.

Stejně tak zvažte, jestli si nepořídíte spíše živé dekorace, které můžete po Vánocích přihodit do kompostu na zahradě. Čím více předměty se totiž obklopíte, tím více toho budete muset za pár týdnů uklízet. Přemýšlejte proto raději střídmě i v oblasti výzdoby a vytáhněte opravdu jen to, co vám domácí atmosféru zútulní, ale zbytečně váš domov nezaplácne.

Jídlo a alkohol

Těšíte se na to, jak spolu s pracovními povinnostmi odhodíte i svoje stravovací zvyky a ponoříte se až po lokty do bramborového salátu či krabice s cukrovím? Mějte na paměti, že ani s jídlem se to nemá zbytečně přehánět. Obzvlášť, pokud dbáte na zdravou stravu až příliš úzkostlivě, a náhle svůj žaludek překvapíte štědrou dávkou nezdravého jídla.

Přesto, že jste to tak možná zprvu neplánovali, zkuste se letos zaměřit na střídmost. A to nejen během konzumace jídla nebo alkoholu, ale také při samotném pečení či vaření. Mnohdy se totiž stává, že uděláte řízků a cukroví víc, než je třeba, a jídlo se pak zbytečně vyhazuje.

Info ikona
Vánoce

Televize

Kdo by se netěšil na smršť vánočních filmů a pohádek. A pokud i vy patříte k milovníkům televize během Vánoc, zkuste ji občas vypnout a věnovat se rodině. Vánoční pohoda je až příliš spojena s lenošením na gauči a koukáním na televizi či na mobilní displej. Přitom to, co si zaslouží tu největší pozornost během chvilek volna, jsou vaši nejbližší. Zkuste oprášit společenské hry nebo společně podnikněte zajímavý rodinný výlet. Uvidíte, že společně strávené hodiny vás daleko více uspokojí, než lenošení na pohovce u televizního programu.

Mohlo by se vám líbit