Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Zimní očista těla i duše

My, co si zimu bez sauny neumíme představit, si ji můžeme ještě lépe užít právě díky zahradě.

Redakce Marianne | 13. 02. 2013

Z lesa rovnou do sauny

Pěstujte si březové metličky a rostliny pro aromaterapii, které můžete pokládat na horké kameny.

DUB
Dubové věníky jsou typické pro ruskou saunu (‚baňu‘), která se velmi podobá té finské. Mají podobu bohatých svazků koncových větévek dubu, které se podle tradice olamují pouze jediný týden v roce (v časném podzimu), kdy mají maximální pevnost a pružnost a zároveň nejvyšší obsah přírodních látek. V horké sauně vydávají krásnou lesní vůni.

LÉČIVÉ BYLINY
Využití léčivých bylin je typické pro indiánskou saunu, kde se různé druhy rostlin používaly k léčbě nemocí i k magickým rituálům. Raději se nepouštějte do odvážných experimentů, rozhodně vám neublíží silice levandule, meduňky a máty. Suché byliny nevoní tak silně jako čerstvé, proto je raději nahraďte kvalitními vonnými oleji přírodního původu, které nabízí třeba Karel Hádek nebo Weleda.

BŘÍZA
Šlehání březovými metlami (věníky) v potírně sauny je vlastně masáž, která povzbuzuje krevní oběh a umožňuje intenzivnější prohřátí celého organismu. Ve Finsku koupíte metličky celoročně v každém obchodě – jsou zmrazené a připravené k okamžitému použití. Vyrobíte je z olistěných větévek břízy, které pevně svážete. Věník namočte do vody a nechte ho pár minut nahřívat na horkých kamenech. Když jste dost prohřátí, ošlehejte se ze všech stran – je to velmi osvěžující, kůže pak příjemně brní.

Venkovní sauna

Dbejte na soukromí i bezpečí!

  1. Kvalitní zástěna je základ U venkovní sauny je naprosto zásadní věcí zajištění soukromí. Prostor s bazénkem je pouze vaše soukromá věc. Nejlepší je postavit zídku či plot z dvojitých latí, skrz který není nic vidět. Pro příležitostné využití postačí i mobilní zástěny.
  2. Pozor, klouže to! Kluzká podlaha může proměnit požitek ze sauny v naprosté peklo. Protiskluzné provedení povrchů je nezbytné.
  3. Přírodní dřevo Podlaha z masivních dřevěných fošen je investice, která se vám vyplatí. Vyberte variantu s rýhovaným povrchem. Odolné je dřevo akátu a dubu, spolehlivý je sibiřský modřín.

Užitečná kniha pro zájemce o rodinné saunování: Antonín Mikolášek, Saunováním ke zdraví, Era, www.martinus.cz, 128 Kč

Další rozměr zahrady

OBRANA PROTI ZIMĚ
To, že saunu vynalezli právě Finové, v jejichž zemi je půl roku tma, je naprosto logické. Sauna totiž dokáže alespoň částečně nahradit chybějící sluneční paprsky. Cyklus prohřívání, prudkého zchlazování a odpočinku je dokonalým receptem na zimní chmury.

VENKOVNÍ TERAPIE
A teď jak tohle všechno souvisí se zahradou? Ideální je chodit se v zimě ze sauny ochlazovat ven! Nenašlo by se u vás místo pro malou domácí saunu, k níž by se dala v zimě připojit venkovní lázeň? Pokud už saunu doma máte a nechodíte se zchlazovat ven, ochuzujete se o ten fantastický pocit, kdy z vás v minus dvaceti stoupají oblaka páry a vy se cítíte dokonale čistí a oproštěni od starostí. Uvažujte, jak to napravit!

Související články

Dům
Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Lidé a místa
Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem

Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem

Inspirace
Architektonický skvost v Praze: Byt ve slavné vile byl přestavěn pro moderní rodinný život

Architektonický skvost v Praze: Byt ve slavné vile byl přestavěn pro moderní rodinný život

Dům
Neuvěřitelná přeměna: Jak se fara z 15. století stala luxusním domovem se sedmi ložnicemi

Neuvěřitelná přeměna: Jak se fara z 15. století stala luxusním domovem se sedmi ložnicemi