Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Moderní rustikální bydlení na jihu Čech, kde lišky dávají dobrou noc

Info ikona
Chalupa ny Prachaticku

Místo, do kterého se na první pohled zamilují, hledali manželé Pilouškovi dva roky. Trpělivost se ale vyplatila.

Eva Všetíčková | 7. 03. 2024

Výhled ze zápraží šumavské chalupy, kterou Lucie a Michal před víc jak deseti lety citlivě proměnili ve své víkendové sídlo, bere dech. A je jedním z důvodů, proč právě tady skončilo jejich dvouleté hledání.

Text: Johana Křížková

 

Galerie: Chalupa na Prachaticku
Mohlo by se vám líbit

Srdeční záležitost

V Prachaticích se Michal narodil, takže tento kraj miluje a má ho důkladně proježděný na kole. "Bylo nám jedno, jestli to bude stará chalupa nebo pozemek, na kterém něco postavíme. Spíš šlo o to, jak na nás zapůsobí," říká Lucie a pokračuje: "Byli jsme na několika místech, ale vždycky tam bylo něco, co nám vadilo. A pak si Michal vzpomněl, že pomáhal stěhovat sousedy z Hluboké do chalupy kousek od Prachatic, a že se mu tam moc líbilo." Zavolal jim, jestli neznají někoho v okolí, kdo chce prodávat, a ukázalo se, že právě o tom uvažují oni sami. Pilouškovi se tam jeli podívat a hned se zamilovali. "Tady nevadilo nic," směje se Lucie. Dva roky pak bydleli ve staré chalupě, která byla funkční, ale museli se spokojit jen se dvěma obyvatelnými místnostmi. "Voda byla jen v zadní koupelně, jinak se muselo do studny. Půda a stodola byly na spadnutí, zdi vlhké a na chalupě se podepsalo několik generací chatařů a chaupářů, takže vepředu sice byl krásný dřevěný vchod, ale vzadu okna z paneláku,"popisuje tehdejší podobu domu Lucie.

Info ikona
Kachlová pec, na které se krásně lenoší

Místo starého nové

Po poradě s architekty i stavaři se Pilouškovi rozhodli, že chalupu nebudou rekonstruovat, ale postaví si na jejím půdorysu docela novou. Takovou, která jim bude po všech s tránkách vyhovovat a přitom zapadne do okolní krajiny. Na jejím budování se kromě pražského architekta podíleli hlavně místní řemeslníci, i materiál je místní a protože manželé mají rádi svého druhu minimalismus a přírodní materiály jako dřevo a kámen, otiskli své představy do podoby chalupy, která odráží dobu, v níž její majitelé žijí, přitom to není žádná brutální moderna. Dominantou útulné kuchyně velkoryse propojené s obývací světnicí je červená pec, dílo vyhlášeného pecaře z Kvildy, která si notuje s černým čedičem podlahy i s mohutným jídelním stolem. Vodu na mytí za slunečných dní ohřívají solární panely. Chalupa má díky použití moderních materiálů včetně ekopanelů vynikající tepelné vlastnosti. V zimě je v ní teplo a ani za dlouhé nepřítomnosti majitelů tu neklesne teplota pod dvanáct stupňů.

Info ikona
Obytný prostor v podkroví
Mohlo by se vám líbit

Bydlení pro domácí i příležitostné hosty

Přízemí je zařízeno částečně nábytkem ze starého stavení, ale také z chalupy Michalových rodičů. Některé kousky manželé objevili v bazaru a pán domu si je zrenovoval sám. Chalupa ovšem není jen prostor k obývání, ale také se tu relaxuje. V bývalé stolole proto vzniklo příjemné spa s vířivkou a saunou, také Michalovo dílo. Když na Šumavě nasněží, skáčou domácí i hosté rovnou do bílé peřiny nebo, když nemrzne, do zahradního jezírka, které si Pilouškovi také sami zbudovali. Nový život na Šumavě žije také stará maringotka, která Michalovi sloužila jako dočasné obydlí, když dohlížel na stavbu chalupy. Nakonec ji proměnil v romantický a velmi oblíbený pronájem. "V maringotce je přímotop a malá kuchyňka, takže si tu hosté můžou i něco malého uvařit. Kdo se u nás ubytuje, dostane snídani z místních produktů a když jsme tu, tak ráda nejen hostům upeču něco dobrého na zub," směje se Lucie. Rodina na chalupě tráví co nejvíc času, protože na rozdíl od velkoměsta tu člověk vnímá přirozený rytmus přírody.

Info ikona
Maringotka proměněná v příležitostné bydlení pro hosty
Zdroj článku