Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Pohádkový domek ze 17. století na dalekém severu

Info ikona
Domek ze 17. století

Klasické švédské roubence je už přes čtyři sta let a za ty předlouhé roky se změnila jen minimálně. Přibyly pouze ty nejnutnější vymoženosti moderní doby, zbytek ale zůstal v tradičním rustikálním stylu.

Terezie Benoni | 1. 02. 2023

Osadu Sala najdeme asi hodinu cesty autem severně od hlavního švédského města. Ze Stockholmu se můžete do této prastaré vesnice vypravit vlakem. Tato hornická vesnice zde vyrostla v šestnáctém století, kdy se tady těžilo stříbro. Městská privilegia získala v roce 1624 od tehdejšího krále Gustafa II. Adolfa. Dnes jsou v centru městečka okouzlující malé obchody a útulné kavárny. Kolem městečka je okouzlující příroda s jezery a nekonečnými lesy. Malý domek, do kterého se podíváme, stojí jen pár kilometrů od centra města. Nejstarší domek na pozemku pochází z 16. století a údajně zde po dlouhé roky fungovala vesnická škola pro zdejší oblast zvanou Mickelsbo. Ta zahrnovala několik blízkých farem. Hlavní budova byla postavena v 17. století.

Mohlo by se vám líbit

Zapomenutí v čase

Když překročíte práh červeně natřeného klasického švédského domku, máte pocit, že se zde zastavil čas. Dýchne na vás pocit pohody, harmonie a domova. Z prostorné haly vejdete do venkovské kuchyně, kde nechybí moderní spotřebiče. Nečekejte ale velký luxus, jedná se o improvizované řešení, přesto zde nic neschází. Do domu nejsou přivedené odpady, a tak je v domě umístěná kompostovatelná toaleta. Voda pochází z místní studny, kterou čerpadlo vhání do jednotlivých kohoutků. Celý domek vyhřívá ústřední topení, tak i drsnou zimu přečkáte v absolutním pohodlí. Srdcem domu je obývací pokoj s původními kamny, posezením a jídelním stolem. Dřevěná podlaha sice byla před pár desítkami let vyměněná, strop je ale původní a byl malovaný volskou krví. V domku je také ložnice, druhou menší ložnici najdeme na pozemku v menším domečku. Kromě toho je na pozemku altán a malá dílna.

 

Zdroj informací: Notar Uppsala

Zdroj článku
Galerie: Domek ze 17. století