V rakouské vesnici Laterns stojí horská chata, kterou by v malebné alpské krajině čekal asi málokdo. Tvoří ji dvojité stěny z hrubého betonu a zdálky vypadá jako panák s očima. Její autoři Stefan a Bernhard Marteovi už za ni získali řadu ocenění.
Promotion

Když se řekne horská chata, každý si většinou představí klasickou dřevěnou roubenku. Betonová kostka proto působí tak trochu jako fata morgána. Stavba, která z určitého úhlu vypadá jako hranatá postavička s hlavou, tělem a očima, je ale ve skutečnosti mimořádně úspěšný projekt studia Marte.Marte Architects. To na přání klienta navrhlo horskou boudu, která i přes svůj minimalistický vzhled splňuje veškerý komfort a poskytuje nádherný výhled do okolí. Pohled na ni je působivý jak v zimě, tak v létě. V teplých měsících vytváří krásný kontrast se zelenými kopci a v zimě naopak splývá se sněhovou pokrývkou. Terén byl kolem chaty ponechán ve své původní podobě, a tak se téměř zdá, že tu vyrostla jako houba po dešti. 

chata_1chata_2

Zdroj: Marte.Marte Architects; foto: Marc Lins  

Chata má čtyři patra. Přízemí slouží jako technické zázemí, v dalším patře je ložnice a koupelna. Uprostřed se dům zužuje na dva podpůrné sloupy, čímž vznikla krytá terasa, a poslední patro je věnováno obývacímu prostoru a kuchyni. Důvod, proč je společenská místnost situovaná do nejvyššího patra, je prostý – zaručuje nejhezčí výhled. Okna jsou zevnitř zasazená do masivních dubových rámů, takže ten, kdo se kochá krajinou, nabývá dojmu, že se dívá na živý obraz. Přírodní materiál vytváří ve spojení s betonem krásný kontrast, a tak jsou z dubového dřeva nejen okna, ale také nábytek, podlahy a dveře – včetně těch venkovních. Tuto harmonickou kombinaci doplňují černé kovové prvky jako například stropní světlo v kuchyni. Dekorace a doplňky byste tu hledali marně. Majitelé chtěli strohý interiér, který nevyžaduje častou údržbu. Architekti zkrátka vytvořili výjimečnou stavbu, která díky stavebnímu materiálu odolá změnám klimatu, a tím přetrvá na věky.