Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Proměna nepraktické terasy v kouzelné letní posezení s přímořskou atmosféru

Info ikona
Proměna nepraktické terasy v kouzelné letní posezení s přímořskou atmosféru

Eva Jirotková miluje výhled ze své terasy. Terasa je na západní straně domu a celé odpoledne na ni intenzivně praží slunce. V létě se proto na ní nedalo sedět a i uvnitř domu bylo velké horko. Důležité tedy bylo vyřešit zastínění a v neposlední řadě i její využití.

Terezie Benoni | 31. 05. 2021

V pražských Radlicích stojí pěkný dům, který obklopuje velká zahrada. Eva Jirotková bydlí v druhém patře, v tom prvním žije její syn s manželkou a dvěma dětmi. „Dříve jsme s manželem bydleli v přízemí, ale pak se uvolnil byt ve druhém patře a to nás potěšilo. Nahoře jsou dvě velké terasy, po kterých jsem vždy toužila. Umožňují mi kdykoli vyjít ven na čerstvý vzduch, člověk si nepřipadá, že žije jen mezi čtyřmi stěnami,“ svěřuje se Eva Jirotková. Velký problém ale bylo v létě sezení. Jedna z teras je směrem na západ a odpoledne se na ní kvůli horku nedalo sedět. Okna nebyla nijak zakrytá, a tak i v bytě bývalo jako v sauně. Designérka Lenka Hlaváčová přišla s nápadem kloubové markýzy, která skvěle zastiňuje a brání paprskům dopadat na okno bytu. Dále nechala přetřít zeď bílou barvou, která odráží světlo a brání přehřívání. „Doplňky a nábytek jsem volila ve stylu Provence, který je Evě Jirotkové blízký, a navíc je v poslední době populární, takže se sem v tomto stylu dováží hodně nábytku a doplňků a je dost velký výběr výrobků. Řekla bych, že tento styl se lidem líbí, protože jim trochu připomíná styl českého venkova. Vědí, jak s ním pracovat. Je útulný, svěží a vzdušný,“ říká Lenka Hlaváčová.

Galerie: Proměna terasy v pražských Radlicích
Mohlo by se vám líbit

S prvky Provence

Terasa je na západní straně domu a celé odpoledne na ni intenzivně praží slunce. V létě se proto na ní nedalo sedět a i uvnitř domu bylo velké horko. Terasa sloužila spíše jako odkládací místo na úklidové náčiní. Chybělo tu něco na sezení, stolek, zkrátka nábytek, který by umožnil relax na čerstvém vzduchu. Aby terasa nabyla pocitu příjemného obytného prostoru, bylo třeba ji celkově rozveselit barvami a oživit balkonovými květinami, které tu předtím chyběly. Na terasu jsme nainstalovali markýzu, které nejen zastíní okno a vstup do bytu, ale poskytne stín i pro sezení u stolku. Zdi jsme přetřeli bílou barvou, která odráží světlo, a tím brání přehřívání. Aby si terasu v hezkém počasí mohlo užít co nejvíce lidí, rozdělili jsme ji na dvě zóny s lavičkami. Vše jsme ladili do modré, fialové a bílé. Eva Jirotková tíhne k jednoduchým, ale vlídným doplňkům, a tak jsme zvolili oblíbený styl Provence. Kovové zábradlí může působit chladně, a tak není od věci jej zkrášlit květníky. Na trhu je jich mnoho druhů. Květiny je pak třeba zvolit podle toho, na jakou světovou stranu je terasa orientovaná. Ideální je kombinace kvetoucích a zelených rostlin. Kvetoucí se dají dát na zábradlí v truhlících, zelené zkrášlí plochu terasy a popínavé zakryjí nevzhledné části fasády. Hlavní barvou je zde modrá. Na zábradlí byl použit Balakryl, odstín S 2050-R90B. Doplňující barvy jsou fialově, šedá a bílá. Studené tóny oživují zelené květiny.

Mohlo by se vám líbit