Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Vše, co jste chtěli vědět o mytí obličeje mýdlem

Info ikona
Mýdlo

Pokud před kosmetickým odborníkem řeknete, že jste si omyli obličej mýdlem, pak ho přivedete do mdlob. Opravdu je ale mytí obličeje mýdlem kosmetický prohřešek? Nebo existují situace, kdy je použití mýdla „povoleno“?

Možná ve svém okolí máte někoho, kdo si při krizových momentech (např. během cestování) vezme do ruky mýdlo a umyje si s ním obličej. A pravděpodobně tento člověk z použití mýdla nemá žádné újmy. Na stranu druhou ale od kosmetických odborníků slýcháme, že mytí obličeje mýdlem je jeden z největších prohřešků proti naší pleti. Vyznat se ve změti informací není jednoduché, proto je nejvyšší čas poodkrýt mýdlové karty a pochopit, jak to s mýdlem a naší pletí doopravdy je.

Mohlo by se vám líbit

Není mýdlo jako mýdlo

V první řadě je důležité, abychom se mýdlu podívali na „mydlinky“. Klasická mýdla, která používáme výhradně na mytí rukou, obsahují alkalické soli mastných kyselin a jejich pH se pohybuje v rozmezí 9 až 10. Nutno dodat, že klasické mýdlo obsahuje také detergenty, tedy chemické látky určené k čištění. „Tyto látky čistí pokožku, ale mohou také zvýšit pH pokožky a narušit její normální pH. Pokud k tomu dojde, kožní bariéra je narušena a vidíme podráždění, suchost, odlupování a zarudnutí,“ vysvětluje dermatolog Snehal Amin. Nezapomeňme, že přirozené pH naší pokožky se pohybuje v rozmezí 4-5. Takže ano, z chemického hlediska klasická mýdla na ruce rozhodně na obličej nepatří.

Přesto stále existuje poměrně značné procento lidí, kteří na mýdlo nedají dopustit. Nelze totiž opomenout skutečnost, že z hlediska životního prostředí je používání mýdla dobrou volbou. „Na mýdla je potřeba méně obalového materiálu. A díky tomu, že neobsahují vodu, snižují se jejich náklady na dopravu i dopad na životní prostředí,“ míní dermatolog. Navíc jsou mýdla skvělá pro svůj pěnivý účinek a schopnost odstranit špínu a vyčistit zvláště mastnou pokožku. 

Info ikona
Mýdlo

Výběr vhodného mýdla

Jak už bylo několikrát zmíněno, klasické mýdlo na ruce není pro naši pleť to pravé ořechové. Pravdou ale zůstává, že pokud vám používání mýdla, respektive jeho tvaru, vyhovuje, pak se ho nemusíte vzdávat. Bohatě postačí, když se drogeriích a parfumeriích poohlédnete po čistících mýdlech, která jsou vytvořena pro používání na obličej. Dokonce najdete mýdla na obličej, která jsou vhodná pro mastnou, problematickou, zralou nebo suchou pleť. Rozhodně se v tomto ohledu vyplatí, když budete zkoumat složení daných produktů. Jedině tak budete mít jistotu, že své pleti neublížíte.

Zdroj: byrdie.com

Mohlo by se vám líbit