Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Nastal čas dýní! Poradíme, jak si z nich vyrobit kouzelnou vázu

Info ikona
Dýňová dekorace

Slovenský Ateliér Papaver pro vás připravil návod, jak si vytvořit nádhernou podzimní květinovou dekoraci, kde je dýně použita jako nádoba pro aranžmá. Společně s řezanými květinami jde o skvostnou kombinaci, která rozzáří každý interiér.

Redakce Marianne | 1. 10. 2013

Výroba podzimní květinové dekorace je opravdu snadná. Stačí jen sledovat návod.

Potřebujeme:

  • středně velkou dýni
  • řezané květiny v podzimních barvách
  • můžeme použít i různé sukulenty
  • aranžérskou hmotu
  • nůž
  • zahradnické nůžky
Info ikona
Dekorace z dýně

Postup:

Odřežeme vrchní část dýně a vydlabeme její vnitřek. Následně do ní vložíme mokrou aranžérskou hmotu, kterou jsme si připravili nejlépe den předem. Jednotlivé řezané květiny jemně zapichujeme do hmoty, přičemž nejvyšší umístíme do středu dýně. K jejímu okraji se délka květin postupně zkracuje tak, aby vytvořily příjemně svažující se okraj aranžmá. Začínáme s většími a výraznějšími rostlinami, ty budou tvořit základní kostru aranžmá, a postupně přidáváme ty s drobnějším květenstvím. Použít můžete i sukulenty. Odstraňte z kořenů hlínu a drátem přepíchněte jejich stonek v nejhrubší části. Drát nám totiž slouží jako náhrada pevného stonku.

Info ikona
Dýňová dekorace

Na aranžmá na fotce jsme použili tyto řezané květiny:

ostálka (Zinnia), plody třezalky (Hypericum), čajové růže, eryngium (Erygnium), echinacea (Echinacea), vřesovec (Erica), protea (Protea), nepravý šafrán (Carthamus), černucha (Nigella), sukulent 

Ještě stále je možné natrhat si v zahrádce:

bordó nebo zelené listy dřišťálu (Berberis), oranžové mochyně (Physalis), květy hortenzie (Hydrangea), vřesy (Calluna)… 

 

Info ikona
Dýňová dekorace

Co se zbytkem dýně:

Pokud se vám povedlo vrchní část dýně hezky odřezat, nemusíte ji vyhodit. Jemně ji zakomponujte do samotného aranžmá, případně jenom tak opřete o dýni. Využít se dá i jako dekorativní podložka, na kterou položíte čajovou svíčku.

Další nápaditá aranžmá a spoustu inspirace najdete na webu atelierpapaver.sk.